Hazineye Ait Arazilerden 4 Milyar TL’lik Gelir

Satışa uygun 2b arazilerinden bugüne kadar 4 milyar lira gelir elde edildi...

26 Şubat 2016
Hazineye Ait Arazilerden 4 Milyar TL’lik Gelir

Satışa uygun 2b arazilerinden bugüne kadar 4 milyar lira gelir elde edildi...

Hazineye ait taşınmazların tespiti için coğrafi bilgi sistemi kuruldu. Böylece hazineye ait taşınmazların da kurumlar arasında paylaşımının önü açılmış oldu. Bu kapsamda Orman Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye İstatistik Kurumu, Hazine Müsteşarlığı, TOKİ ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile paylaşım başladı.

2016 yılının ilk 2 ayında 1 milyar lira rayiç bedelli toplam 357 adet 25 milyon metrekare taşınmazın yatırımları teşvik kapsamında değerlendirilmesi için çalışma başlatıldı. Böylelikle bakanlık 2016 yılında satış kira gibi işlemleri yapmaya başlıyor. 2/B arazileri için Ocak 2016'da 771 bin kişi satın alma başvurusu yaptı. Satışa uygun olan arazilerden 684 bin başvuru sahibinden 573 binine satış işlemi yapılırken 8 milyar lira tutarındaki 2/B taşınmaz satışından bugüne kadar 4 milyar lira gelir elde edilmiş oldu.

Kontroller sağlandıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na 7 milyon 750 bin metrekare yapılaşma için yer tahsisi ve Türkiye genelindeki riskli bölgeleri kontrol edebilmesi için 78 bin metrekare riskli alan tahsisi yapıldı.

TOKİ'ye 19 Milyon Metrekare Arazi Tahsisi

Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) ise konut sorununun çözümü ve çarpık kentleşmenin önüne geçebilmesi için hazineye ait 18 milyon 965 bin metrekare arsa ve arazi devredildi.

Hazine arazilerinden 589 adet taşınmaz ise Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na tahsis edildi. Taşınmazların toplam alanı yaklaşık 21 milyon 260 bin metrekare olarak belirlendi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Tekirdağ Kapaklı Belediyesi 2 milyonluk arsa satacak

Tekirdağ Kapaklı Belediyesi 2 milyonluk arsa satacak

Tekirdağ Kapaklı Belediye Başkanlığı, belediye mülkiyetinde olan 2 bin 192 metrekare arsayı 2 milyon

16 Ekim 2017


Norda Homes fiyatları 345 bin TL'den başlıyor

Norda Homes fiyatları 345 bin TL'den başlıyor

İzmir Ulukent'te inşa edilen Norda Homes projesinde çalışmaların yanı sıra daire satışları da devam

15 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.