Hazır beton sektöründe tehlike çanları çalıyor!

THBB tarafından hazırlanan 'Hazır Beton Sektör Raporu' açıklandı.

09 Temmuz 2017
Hazır beton sektöründe tehlike çanları çalıyor! THBB tarafından hazırlanan 'Hazır Beton Sektör Raporu' açıklandı.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından hazırlanan rapor, sektör için dikkat çekecek sonuçlar içeriyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Girişimci Bilgi Sistemi, TÜİK ve Merkez Bankası verileri ışığında hazırlanan rapor, sektörün beklenen gelişimi gösteremediğini sunuyor.

Raporda, 2010 yılından sonra ciddi bir üretim artışı olmasına karşın fiyat düzeyinin sınırlı bir yükseliş gösterdiği görülüyor.

SEKTÖRDE DENGELİ BÜYÜME YOK

THBB tarafından hazırlanan raporda, sektörün gelişemediğini gözler önüne sererken öte yandan girişim başına düşen üretim miktarı olarak ele alındığında sektörde dengeli bir büyüme trendinin olmadığı bildirildi. Sektörün yükseliş trendi olarak 2 yılı geçemediği bildirilen rapora göre bu durum, üreticiler açısından önemli bir sorun teşkil ediyor.

İnşaat sektöründe yaşanılan olumsuzlukların hazır beton sektörünü daha da fazla etkilediği bildirilen raporda, sektörde fiyat dalgalanmalarının da fazlalığı üretici firmaları etkilediği düşünülüyor.

HEDEF CİRO 20 MİLYAR TL'NİN ÜSTÜ

THBB tarafından hazırlanan rapor sektörün geleceği hakkında da bazı öngörüler içeriyor. Yapılan analizler doğrultusunda 2018 yılıyla birlikte yüzde 10'luk bir büyümenin mümkün olacağını işaret eden raporda hedef ciro rakamı için de 20 milyar TL'nin üzerine çıkılması gerektiği düşünülüyor.

Öte yandan özellikle 2010 yılından sonraki dönemde sektörde üretim miktarının ciddi olarak artmasına rağmen fiyat düzeyinde artışın yakalanmamasının nedeni olarak, sektördeki rekabetin artması gösteriliyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Yıllarca gökdelen sayısı ile şampiyonluğu elinde tutan New York’u son 9 yılda inşa edilen gökdelenle

16 Ekim 2017


Dünyanın en pahalı evinin fiyatı düştü

Dünyanın en pahalı evinin fiyatı düştü

Dünyanın en pahalı evi olarak gösterilen Villa Les Cedres malikanesinin fiyatı 686 milyon dolar düşt

15 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.