• Emlak Haberleri
  • Hüseyin Aslan: Kirada oturan İzmirliler için çözüm ‘Uydu Kent’

Hüseyin Aslan: Kirada oturan İzmirliler için çözüm ‘Uydu Kent’

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, orta gelirli vatandaşların ev almakta zorlandığını belirterek İzmirlilerin yüzde 38-40’nın kirada oturduğunu söyledi.

25 Temmuz 2017
Hüseyin Aslan: Kirada oturan İzmirliler için çözüm ‘Uydu Kent’ Habertük Egeli Gazetesi’nde yer alan habere göre, Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, İzmir'de orta gelir grubunun ev sahibi olma umudunu kaybetmeye başladığını belirtti. Sorunun çözümünün uydu kentler planlamak olduğuna vurgu yapan Aslan, "Yeni uydu kentler yapılmadığı için kirada oturan İzmirlilerin sayısı yüzde 38-40'a çıktı. Eğer önlem alınmazsa İzmirliler kendi memleketlerinde kiracı olmaktan öteye geçemeyecek, kaçak yapılaşmayı teşvik edecek" diye konuştu.

TOKİ’nin çalışma şekline de dikkat çeken Aslan, konut fiyatları artarken öte yandan bankaların da çeşitli isimler altında uyguladığı masrafların orta gelir grubundaki insanları kirada oturmak zorunda bıraktığını söyledi. Hükümetin sağlıklı kentleşme ile dar ve sabit gelir grubundaki insanların da konuta erişimini kolaylaştıracak tedbirlerin alınması gerektiğine değinen Aslan "Anayasanın 57. maddesi, devlet, şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözeten bir planlama çerçevesinde, konut ihtiyacını karşılayacak tedbirleri alır, ayrıca toplu konut teşebbüslerini destekler" dedi.  

“UÇURUM GİDEREK BÜYÜYOR”

İzmir’in önümüzdeki 10-15 yıllık süre içerisinde göç ve nüfus artışıyla 5 milyonu aşacağına vurgu yapan Aslan sözlerine şöyle devam etti: "Aradaki uçurum giderek büyüyor ve sosyal bir yara haline dönüşmeye başladı. Bu kentte gece gündüz çalışan orta gelir gurubundaki vatandaşlarımızın ev sahibi olmaları giderek zorlaşıyor."

Yerel yönetimlere de görevler düştüğünü söyleyen Aslan, "TÜİK'in verilerine göre son 1 yılda İzmir'e 16 bini İstanbul'dan olmak üzere toplam 126 bin kişi göç etti. Menemen, Torbalı, Seferihisar, Urla, Kemalpaşa'daki boş ve imara açılacak alanlara yönelik acil planlama yapılmalı" dedi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.