İBB Haliç silueti için imar düzenlemesine gitti

İBB’nin Haliç kıyısında kendi arazine yönelik yaptığı 10 kat yüksekliği konusunda düzenlemeye gittiği kaydedildi.

12 Ocak 2018
İBB Haliç silueti için imar düzenlemesine gitti İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Eyüp ilçesinde Haliç kıyısında kendi arazisine özel olarak yaptığı 10 kat yükseklik içeren imar planları konusunda düzenlemeye gitmeye karar verdi. Söz konusu Eyüp Devlet Hastanesi Eyüp ilçesi Silahtarağa Mahallesi 732 ada 1 parselde 9 bin 672 metrekare yüz ölçümüne sahip ve mülkiyeti İBB'ye bağlı İstanbul İmar İnşaat Anonim Şirketi'ne ait arazi, 2017 yılının Haziran ayında yapılan imar planıyla ‘ticaret+konut ve rekreasyon alanına’ alınmıştı.

Yapılan plan değişikliğiyle bölgede 4 olarak belirlenen yükseklik sınırının, İBB için 10 kata çıkarılması tartışmalara sebep oldu. Geçen süre içinde Eyüp Belediyesi, İBB'nin yaptığı plan değişikliği ile verilen 10 kat yükseklik değerinin Haliç siluetini bozucu nitelik taşıdığını vurgulayarak, “Ayrıca söz konusu parsele bölge ihtiyaçlarını karşılayacak kamusal bir fonksiyonun verilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir” görüşünü ortaya attı.
İtirazı değerlendiren İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Eyüp Belediyesi'nin itirazı doğrultusunda Haliç siluetine ilişkin düzenleme yapılması gerektiğinden, 10 kat yükseklik sınırını 6 kata indirdiğini açıkladı. CHP grubu yüksekliğin düşürülmesini uygun bulmakla birlikte fonksiyon değişikliği ve yoğunluk artışı ile ilgili plan kararlar değişmediği iddiasıyla karara "hayır" oyu kullandı.

İBB Meclis oturumundaki oylama sırasında da kat yüksekliği düşürülürken emsalin düşürülmemesi tartışmaya neden oldu. CHP'li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, plan değişikliğinin sebebinin imar artışının aşılmış olmasından kaynaklandığını dile getirerek, “Normalde orada 4 kat bir yükseklik var. İmar A.Ş'ye geçtikten sonra İBB plan değişikliği yapıyor ve emsal artışını yapıyor. Emsal artışı, 1.5'tan 2'ye çıkartılıyor ve inşaat yoğunluğu artıyor. Daha sonra Eyüp Belediyesi'nin itirazı üzerine buradan kat yüksekliğini 10'dan 6'ya düşürüyor. 8-9 olumsuz görüşe rağmen plan değişikliğinde ısrar doğru değildir” ifadelerini kullandı.

Söz konusu eleştirilere cevap veren İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hadi Diler de önceki planda 10 katın öngörüldüğünü söyleyerek, “Bloklar halinde biri 3 kat, biri 5 kat olabilirdi. Sur duvarı gibi 10 kat yapılacak diye düşünmek doğru değil. Grup Başkanvekili ile istişare ederek 6 kata düşürdük” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Yardımcısı Faruk Aydın, “10 kat mimarlar daha iyi çalışsın diye verilen haktı. Yanlış anlaşılmalara neden olduğu için tadil ediyoruz” şeklinde konuştu.

Gerçekleşen tartışmaların ardından yeni imar planı oy çokluğuyla Meclis’ten geçti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Edonia Garden projesinde yılın son kampanyası başladı

Edonia Garden projesinde yılın son kampanyası başladı

İstanbul Pendik'te yükselen Edonia Garden projesinde yatırımcıları sevindirecek yeni bir kampanya ba

14 Aralık 2018


Tapu harcı ve KDV indiriminde sona gelindi

Tapu harcı ve KDV indiriminde sona gelindi

Konut yatırımcılarının yüzünü güldüren tapu harcı ve KDV indirimi fırsatında son günler yaklaştı.

13 Aralık 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum