İBB’den Kurbana Özel Kesim Uzmanı!

17 Eylül 2015
PAYLAŞ
İBB’den Kurbana Özel Kesim Uzmanı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu Kurban Bayramı’nda da İstanbulluların huzurlu bir şekil bayram geçirmesi için 4 günlük Kurban Bayramı süresi içerisinde vatandaşlarına hizmet verecek...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu Kurban Bayramı’nda da İstanbulluların huzurlu bir şekil bayram geçirmesi için 4 günlük Kurban Bayramı süresi içerisinde vatandaşlarına hizmet verecek. 20 saati teorik, 20 saati de pratik eğitimi içeren 40 saatlik eğitim sonrasında sertifikalarını alan kursiyerler Kurban Bayramı süresince görev başında olacak.

Kurban kesen vatandaşlara yardımcı olmak için de sertifika sahibi görevliler kurban kesim işini yapacak. Teorik eğitimlerini İSMEK Kurs Merkezlerinde, pratik eğitimlerini ise Anadolu ve Avrupa Yakalarında bulunan entegre tesislerde Veteriner Hekimler tarafından alan sertifika sahibi görevliler vatandaşlarımıza yardımcı olacak.

20 saati teorik, 20 saati de pratik eğitimi içeren 40 saatlik eğitim sonrasında sertifikalarını alan kursiyerler Kurban Bayramı süresince görev başında olacak.11 ayrı grupta 415 kişinin eğitimi tamamlayarak sertifika aldığı görevliler Anadolu ve Avrupa Yakası’nda kurban kesim yerlerinde vatandaşa yardımcı olacak.

Eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Sarayı’nda yapılan törenle verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanı Bayram Ali Çakıroğlu’nun da katıldığı sertifika törenine kursiyerler yoğun ilgi gösterdi. Törende konuşan Bayram Ali Çakıroğlu, eğitimlerin yoğun talep olması sebebi ile Kurban Bayramı sonrasında da devam edeceğini söyledi. Kursiyerlere verilen eğitimden de bahseden Çakıroğlu, “Zoonoz hastalıklar, iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri, alan-ekip-ekipman hijyeni, kesim aşamaları ve kesimde dikkat edilecek hususlar ile kesim sonrası oluşan atıkların doğru bertarafı konuları işlendi” diye konuştu.

Kaçan kurbanlık hayvanların yakalanması amacı ile toplam 16 kişiden oluşan 6 ekip oluşturulduğunu da vurgulayan Çakıroğlu, 9 Eylül’den buyana 23 kişiden oluşan 5 ekibin kurban satış alanlarını denetlediğini belirtti.

Konuşmaların ardından sertifika alan kursiyerlere sertifikaları verildi.
Kurban Bayramı sürecinde Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü olarak;
Arife Günü 84,
1. Gün 114,
2. Gün 104,
3.gün 92
4. Gün 89 personel ile çalışmalarını sürdürecek.

İstanbul genelinde İl Kurban Hizmetleri Komisyonunca onaylanmış olan 209 satış yeri ile 555 kesim yeri bulunmakta. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ataşehir/Ferhatpaşa, Pendik/Tepeören, Eyüp/Alibeyköy, Başakşehir/Kayaşehir olmak üzere (Büyükbaş hayvan kapasitesi 7.296. Küçükbaş hayvan kapasitesi ise 1.700 ) 4 ayrı noktada kurban satış ve kesim hizmeti verecek.


"İBB’den Kurbana Özel Kesim Uzmanı!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap