İç Karışıklık Emlak Sektörünü Yavaşlattı

Irak ve Libya başta olmak üzere, dünyanın çeşitli bölgelerinde baş gösteren çatışma ve gerginlikler emlak sektörünü olumsuz etkiledi. Düzenleyen: Tugay TOPÇU

01 Ağustos 2014
İç Karışıklık Emlak Sektörünü Yavaşlattı

Irak ve Libya başta olmak üzere, dünyanın çeşitli bölgelerinde baş gösteren çatışma ve gerginlikler emlak sektörünü olumsuz etkiledi.

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Son dönemde Türkiye’ye yakın ancak riskli bölgelerdeki yatırımlarıyla hızla büyüyen yurtdışı müteahhitlik hizmetleri, Irak ve Libya başta olmak üzere sorunların derinleşmesiyle 2014’te olumsuz sinyaller vermeye başladı. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) verilerine göre, yılın ilk altı ayında üstlenilen projelerin toplam bedeli 10 milyar dolar oldu. Böylece geçen yıl aynı döneme göre yüzde 16 geriledi. 2013 yılının ilk 6 ayında yurtdışında üstlenilen proje bedelleri 11.6 milyar dolardı. Geçen yıl ilk 6 ayda 114 proje üstlenilmiş, Türk firmalarının yurtdışında üstlenmiş oldukları 7.141 projenin toplam değeri 250.9 milyar dolara ulaşmıştı. Yine geçen yılın toplamında üstlenilen projelerin toplam bedeli 31.7 milyar dolar olmuştu.

6 AYLIK GELİŞMELER GEÇMİŞ YILLARIN ÇOK ALTINDA

TMB, ekonomik durum, inşaat ve müteahhitlik sektöründeki gelişmeleri içeren değerlendirmesinde, Irak ve Libya’daki sorunların sektörün toplam üstlenimlerini aşağıya çektiğini belirtti. Raporda yer alan verilere göre, Türk müteahhitler 2014 Ocak-Haziran döneminde, 33 ülkede toplam tutarı yaklaşık 9.9 milyar dolar olan 116 yeni proje üstlendi. En fazla iş üstlenilen 5 ülke sırasıyla, Katar, Cezayir, Irak,Türkmenistan ve Libya oldu. Haziran 2014 sonu itibariyle 103 ülkede bedeli 284.6 milyar dolar olan 7 bin 488 proje üstlenildi.

EN ÖNEMLİ PAZARLARDAN BİRİ

2014 yılının ilk yarısındaki yurtdışı müteahhitlik hizmetleri toplam proje bedelinin geçmiş yılların aynı dönemine göre oldukça düşük kaldığı gözlenmekte, bu durumun ağırlıklı olarak Türk müteahhitlerin en önemli pazarları arasında yer alan Irak ve Libya’daki gelişmelerden kaynaklandığı düşünülmektedir” değerlendirmesine yer verilen raporda, Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve TOBB ile birlikte sorunların çözülmesine yönelik girişimlerin bulunduğu belirtildi.

20 MİLYAR DOLARIN ALTINDA

TMB verilerine göre Türk müteahhitlik sektörünün üstlendiği işlerin toplam proje bedeli 2006’dan bu yana 20 milyar doların üzerinde seyretti. Bu dönem içinde sadece 2011 yılında 20.5 milyar dolar iş alınırken, 2013’te 31.7 milyar dolar ile zirveye ulaşıldı. 2014 yılının kalanı için mevcut risklerin daha da derinleşmesi halinde üstlenilen tutar 20 milyar doların altında kalacak.

KONUT STOKUNDA BALON UYARISI

Türkiye’deki konut yatırımlarına ilişkin uyarıya da yer verilen raporda, 2013'te üretilen ancak satılamadığı için 2014’e devreden dairelerin bulunduğu, tüketici güven endeksindeki gerileme ve talebi baskılayan siyasi ve ekonomik faktörler dikkate alındığında balon tehlikesinin dikkatle değerlendirilmesinde ve gerekli önlemlerin ilgili tüm tarafl arca alınması önerildi.

''ALARM DURUMUNDA DEĞİL''

Konut balonu ile igili farklı görüşlerde olanlar da var. Bunlardan biri olan Nobel ödüllü ekonomist Robert Shiller, ''Konut fiyatlarında artış var ancak alarm durumunda değil'' diyor.

''CİDDİ BİR DURUM YOK''

Nobel ödüllü ekonomist Robert Shiller, Türkiye’de gayrimenkul sektöründeki fiyat artışının tehlikeli durumda olmadığını açıkladı. Şekerbank’ın 60. kuruluş yılı nedeniyle düzenlenen 'Sürdürülebilir Kalkınma Finansmanı Zirvesi'nde konuşan Shiller, “Türkiye’de gerçekten konut fiyatlarında çok hızlı bir artış var ancak alarm verici durumda değil. Balon şişmeye başladı ama ABD ya da başka ülkelerdeki kadar ciddi bir durum yok” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Emlak Vergisi Rayiç Değerleri Belirlendi

Emlak Vergisi Rayiç Değerleri Belirlendi

2018 yılının Emlak Vergisi Rayiç değerleri tüm iller için yeniden belirlendi.

14 Temmuz 2017


Konut alımlarında net metrekareye dikkat edin uyarısı

Konut alımlarında net metrekareye dikkat edin uyarısı

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, gayrimenkul satın alımlarında brüt ve net metreka

13 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat