İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır 2016

06 Mayıs 2015
PAYLAŞ
İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır 2016

Bazı durumlarda ikametgah değişikliği yapılması gerekiyor. Peki, ikametgah değişikliği nasıl yapılır ? İşte ikametgah değişikliği nasıl yapılır sorusunun yanıtı

İkametgah, bir kimsenin yerleşme kast ve niyetiyle oturduğu yer anlamına geliyor. Taşınan kimselerin ikametgahlarını da gittikleri yere almaları gerekiyor. Peki, "İkametgah nasıl değiştirilir?" İşte yanıtı..

İkametgah, bir kimsenin yerleşme kast ve niyetiyle oturduğu yer anlamına geliyor. Hukuken herkesin tek bir ikametgahının bulunması gerekiyor.

Bulunduğu yerden taşınan kimselerin ikametgahlarını da gittikleri yere almaları gerekiyor. Peki, siz de taşındıysanız ve "İkametimi nasıl değiştirebilirim?" diye soruyorsanız hemen yanıtlayalım.

İkametgah değişikliği nüfus müdürlükleri aracılığı ile yapılıyor. Yapmanız gereken taşındığınız yeni yerin il nüfus müdürlüğüne gidip adresi bildirimi yapılması gerekiyor.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 48 inci maddesi çerçevesinde adres bilgilerinin sağlıklı ve güncel tutulması amacıyla; beyan edilen adresin boş konut olması halinde, herhangi bir belge istenmiyor. Daha önce beyan edilmiş bir adresin birlikte oturma gerekçesiyle bir başka kişi tarafından beyan edilmesi halinde, ilgilinin hali hazırda o adreste oturan kişi ile birlikte müracaatı isteniyor.

Birlikte müracaatın mümkün olmaması durumunda, adreste hali hazırda oturan kişinin apartman-site yöneticisi, lojman idaresi sorumlusu veya muhtar tarafından birlikte oturulduğuna ilişkin yazılı beyanı kabul ediliyor.

Beyan edilen adresin daha önce bir başkası tarafından beyan edilmiş olması nedeniyle halen dolu olarak gözükmesi durumunda; adres beyanında bulunan kişiden beyanını teyit edici elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgeler istenir.

-

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır 2016

-

Yukarıda yazılanlar, ikametgah değişikliği nasıl yapılır sorusunun yanıtı niteliği taşımaktadır.


"İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır 2016" haberine ait 15 yorum

Samet

19 Jan 2016, 07:38

Sadece ikametgah değişikliği için kira sözleşmesi yeterlimi

Kl ui ke

Yorumunuz denetim için bekliyor.

Haydar Yılmaz

23 Sep 2016, 10:12

Hayır. Fatura lazım. Kira sözleşmesi noter onaylı olursa belki kabul olur ama kırtasiyeden alınmış doldurulmuş kontratla olmaz

Hachiko

28 Oct 2016, 17:11

Ben öğrenciyim ve bi arkadaşımın yanına taşınacak başka bi şehire nüfus A gidince nasıl bir yol izlemeyeliyim? Arkadaşımın üzerine faturalar?

Maide Maide

30 Oct 2016, 23:21

Merhaba, ikametinizi başka bir şehre aldırmak istiyorsanız, o şehirde yaşayan birisinin sizi kendi adresinde yaşıyor olarak göstermesi gerekiyor. Bunun için o kişiyle beraber nüfus müdürlüğüne gidilmeli..

Sedar

01 Nov 2016, 19:21

Merhabalar, kira sözleşmesi noter onaylı değil ve su faturası vb. kendi adıma değil bu işlem kabul olurmu?

cem colak

02 Nov 2016, 14:44

iyi günler ben üniveristeyi okudum yozgatta ikametim orada 3 dersim kaldı ama memlektime geldim ben ikameti nasıl alabilirim

soho

02 Nov 2016, 16:04

İkamet adresim halen eski ikametimde. Benim yerime yeni taşınan kişi ikamete kayıt yaptırdığı an bana ceza mı gelir yoksa belli süre tanınıyor mu?

Ahmet evran

03 Nov 2016, 15:09

Pekı yanına aldıracagımız kişi gelemiyorsa ne yapmalıyız. Kalkacağım evdeki kimse gelemezse tek basıma hangı yolu ızlemeliyıç

MEHMET CİGERLİ

10 Nov 2016, 16:16

Kimliğim kayıp olduğu için ikametgah kaydımı nakil etmek istiyorum ama abimin yanında kalıyorum bunun için lütfen yardımcı olurmusunu

Elif koca

11 Nov 2016, 19:38

İyi akşamlar ben yeni taşındığım yere ikametgah aldirmam gerek ama kontrat benim üstüme değil faturalarda benim üstüme değil sadece turktelekom internet faturası var adıma o kabul olurmu acaba

Miktad yuce

05 Dec 2016, 17:50

Benim ikametkahimi baba ben olmadan a yerinden b yerine aldirabilirmi

MEHMET

09 Dec 2016, 17:26

merhaba benim ikametgahım başka adresteydi şimdi bi akrabamın evinde kalıyorum ikametgahımı alıcam fakat akrabalarım bu evde yaşamıyor sadece ev onların ben kalıcam kendi kaldıkları ev başka sehirde benim kalacağım onların olan ev başka sehirde. dolayısıyla benımle gelemicekler nufus müdürlüğüne kendi. benim kalacağım evde herhangı bi kimsenin ikametgahı bulunmamakta ne yapmalıyım.

İnci Akdeniz

19 Dec 2016, 12:49

Nüfus Müd. den aldığım evrakı , taşındığım mahallenin muhtarlığına götürmam gerekiyor mu?

Mahmut gumus

04 Jan 2017, 23:47

Merhaba Ailecek başka bir daireye taşındık, herkesin kendisimi gitmesi gerekir, yoksa adına fatura olan kişi tek başına yeterlimidir ?

Maide Maide

05 Jan 2017, 15:13

Tek başınıza gitmeniz yeterli olacaktır...

Yorum Yap