• Emlak Haberleri
  • İki özel banka daha yüzde 1 faiz oranının altına düştü

İki özel banka daha yüzde 1 faiz oranının altına düştü

Özel bankaların konut kredisi faiz indirimleriyle satışların canlanması bekleniyor.

13 November 2019
İki özel banka daha yüzde 1 faiz oranının altına düştü Dün, Kuveyt Türk Bankası'nın konut kredisi finansmanının yüzde 0.98'e çekmesinden sonra bugün ING Bank konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.98'e indirirken Türkiye Finans Katılım Bankası da 120 ay vadeli konut finansmanında yüzde 0.99 kâr oranı uygulamaya başladı.

ING Bank'ın konut kredilerinde uyguladığı faiz indirimi sonrası açıklamalarda bulunan ING Türkiye Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Alper Gökgöz, gayrimenkul sektörünün ülke ekonomisi açısından önemine dikkat çekerek, "Konut almak isteyen ancak faizlerin düşmesini bekleyen tüketiciler için hayata geçirdiğimiz bu kampanya ile hem ekonomiyi desteklemeyi hem de müşterilerimizin en uygun koşullarda ev sahibi olmasına katkıda bulunabilmeyi hedefliyoruz. ING Türkiye olarak, sunduğumuz avantajlar ve kampanyalar ile müşterilerimize ve ekonomiye katkı sağlamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ FAİZ İNDİRİMLERİNDEN MEMNUN

Özel bankaların Kasım ayındaki faiz indirim hamlelerini değerlendiren Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, tüm bankaların faizleri düşürmesini beklediklerini dile getirdi. Faiz indirimlerinin konut talebini harekete geçirmek için önemli olduğunu belirten Elmas, "Bunun genele yayılması; sektörün yeni bir ivme kazanması, tüketicinin ev sahibi olması ve ekonomiye katkı anlamında çok önemli. Bankalar bir taraftan konut kredisi hacmi oluştururken, diğer taraftan vatandaşlar uygun maliyetli kredi kullanabilir. Paranın maliyetinin geldiği bu noktada daha fazla bankadan öncelikle yüzde 1'in altında, ardından daha düşük oranlarla konut kredisi kullandırmalarını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ise bankalar için konut kredilerinin önemli bir alan olduğunu belirterek, "Bankalar çok ciddi kayıptalar. Hiçbir banka konut kredisi pazarından geri kalmak istemeyecek. Diğer özel bankaların da yakında arka arkaya faizleri indireceğini öngörüyoruz. Ne var ki, konut kredilerini kullandırırken şartlar zorlu oluyor. Artık bankaların standartlarını günün koşullarına göre revize etmesi, kredi kriterlerinin de buna göre ayarlanması lazım" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum