• Emlak Haberleri
  • İkinci el konut fiyatlarında artışı engelleyecek hamle geliyor

İkinci el konut fiyatlarında artışı engelleyecek hamle geliyor

İkinci el konut piyasasında suni artışların önüne geçmek adına düzenleme yapılıyor.

21 September 2020
İkinci el konut fiyatlarında artışı engelleyecek hamle geliyor Koronavirüs salgını döneminde durağanlaşan konut sektörünü canlandırmak adına yaz dönemi başında devlet destekli başlatılan konut kredisi kampanyasıyla Türkiye genelinde konut satışları canlandı. Faizlerin cazip oranlardan sunulduğu bu dönemde özellikle ikinci el konut piyasasında yaşanan fiyat artışları ise dikkat çekti.

Sabah'ta yer alan habere göre, taşınmaz ticaretine ilişkin yönetmelikte yapılacak olan değişikliklerle emlak piyasasında suni fiyat artışlarının önüne geçilecek. Yapılacak düzenleme ile ikinci el konut piyasasında rahatlama yaşanacak.

Söz konusu düzenlemede taşınmaz ticareti bilgi sistemi kurulacak ve imar, zemin etüdü, bina yaşı başta olmak üzere satılan evlerin künyesi çıkarılacak. Yapılacak bu künye etrafında konut eksper değeri objektif biçimde oluşturulacak. Oluşturulacak eksper değeri, konut fiyatlarında belirleyici olacak.

HERKES KONUT SATAMAYACAK

Hayata geçirilmesi planlanan düzenlemede satış ve kiralama komisyon oranları belirli bir standart etrafında oluşturulacak. Ayrıca herkes konut satışı yapamayacak. Konut satış işlemlerini ticari bir şekilde sürdürenlere elektronik ortamda kayıt zorunluluğu getirilecek.

Eylül ayının başında yürürlüğe giren yeni emlakçılık yönetmeliği ile yetki belgesi olmayanlar işletmeler emlakçılık yapamayacak. Bu düzenlemenin de ikinci el konut piyasasını olumlu şekilde etkilemesi bekleniyor.

FAİZ ARTIŞLARI FİYATLARI DÜŞÜRMEDİ

Haziran ve Temmuz aylarında sunulan düşük faizli konut kredisi kampanyası Ağustos ayında sona erdi. Ağustos ayında konut satışlarındaki canlılık devam ederken konut fiyatlarında düşüş görülmedi. Uzmanlar, düşük faiz kampanyasının olduğu dönemde yapılan fiyat artışlarının bir seviye oluşturduğunu ve ikinci el konut piyasasında büyük indirimlerin olmayacağı yönünde görüş bildiriyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum