İkinci El Konut Piyasasını Ev Sahibi Belirliyor

Türkiye emlak piyasasında komisyoncu kullanımının hala çok düşük olduğuna dikkat çeken Era Gayrimenkul Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, özellikle

20 Ocak 2016
İkinci El Konut Piyasasını Ev Sahibi Belirliyor

Türkiye emlak piyasasında komisyoncu kullanımının hala çok düşük olduğuna dikkat çeken Era Gayrimenkul Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, özellikle ikinci el konut piyasasının yüzde 70’ine ev sahiplerinin hakim olduğunu söyledi…

Era Gayrimenkul Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, emlak editörleri ile bir araya geldi. Toplantıda i ikinci el konut satışındaki artışa dikkat çeken Ekşioğlu, 2016’da ikinci el konut satışının yüzde 50’nin üzerine çıkmasını beklediklerini söyledi.

PİYASA EV SAHİPLERİNİN ELİNDE
İkinci el konut satışının birinci el konut satışı karşısında giderek artış gösterdiğine dikkat çeken Ekşioğlu, piyasada ev sahiplerinin etkin olduğunu belirtti.

Türkiye’de gerek birinci el gerekse de ikinci el konut satışında komisyoncu kullanımının çok düşük olduğunun altını çizen Ekşioğlu, “Satışların yüzde 70’i sahibinden yapılıyor. Komisyoncu kullananların oranı ise sadece yüzde 5. Yani ikinci el emlak piyasası ev sahiplerinin elinde. Piyasayı onlar belirliyor. Yüzde 70 oran dünyanın hiçbir yerinde yok” dedi.

HALA İŞSİZLERİN MESLEĞİ OLARAK GÖRÜLÜYOR
Emlak komisyonculuğu işinin hala işsizlerin mesleği olarak görüldüğüne dikkat çeken Ekşioğlu, “Bu işi herkes yapabiliyor. İşsizlerin mesleği olarak görülüyor. Mesela hala bir emlak komisyonculuğu yasası yok. Yasa çıkarsa, herkesin bu işi yapabilmesi önlenirse hem yurtiçi hem de yurtdışı satışları hızlanır” diye konuştu.

2016’DA HEDEF 60 OFİS
Era Gayrimenkul Türkiye olarak markalı danışmanlık sektöründe yüzde 20 paya sahip olmak istediklerini belirten Ekşioğlu, “Markalı danışmanlık sektörünün Pazar büyüklüğü yüzde 5. Biz bu yüzde 5’in yüzde 20’sine sahip olmayı hedefliyoruz. Şu anda 8 ilde 30 ofisimiz var. 2016’da ofis sayımızı 60’ın üzerine taşımayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

DAHA DENEGELİ VE EMİN BİR YIL OLACAK
2016 beklentilerine değinen Can Ekşioğlu, “2016’dan umutluyuz. 2015’e göre daha iyi geçecek. Daha dengeli daha emin bir yıl olacak. Bazı olumsuzluklar oluyor ama iş hayatı bunlarla yürümeyi öğrendi artık. Kentsel dönüşüm, 3.Havalimanı, 3.Köprü ve Galataport gibi mega projelerin yanı sıra yabancıya satış da inşaat sektörünü canlı tutmaya devam edecek.” ifadesinde bulundu.

HABER: Şengül KIRMIZITAŞHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.