İkinci Evi Almak İsteyen Vergi Ödeyecek!

Yeni Ekonomik Program'da evi olanlar ile belirli bir tutarın üstünde konut kredisi çekenlere KKDF ve BSMV muafiyeti sağlanmayacağı belirtildi.

04 Kasım 2014
İkinci Evi Almak İsteyen Vergi Ödeyecek!

Yeni Ekonomik Program'da evi olanlar ile belirli bir tutarın üstünde konut kredisi çekenlere KKDF ve BSMV muafiyeti sağlanmayacağı belirtildi.

Hükümet gayrimenkule fren yapmak için konut kredisine vergi getiriyor. Ancak başını sokacak bir ev almak isteyenler ile belirli tutarın altında konut kredisi çekenler kredi çektiklerine vergi ödemeyecek. 2015 Yılı Ekonomik Programı’nda hükümetin gayrimenkul yatırımlarındaki artışı kontrol edilebilmek için konut kredisinde bulunan vergi avantajını yeniden gözden geçireceği belirtildi.

Gözden geçirme sonucu vergi avantajının konut sahipliği ve kredi miktarına bağlı olarak ortadan kalkacağı ifade edildi. Bu arada programda ayrıca 2015 yılında merkezi yönetim bütçe gelirlerinin 452 milyar harcamalarının 472.9 milyar lira ve merkezi yönetim bütçe açığının 21 milyar lira olması öngörüldü.

2014 yılı bütçesinin öngörülenin 12 milyar lira üzerine çıkarak yıl sonunda 448 milyar lira olarak gerçekleşeceği, bütçe gelirlerinin ise tahminin 20.8 milyar lira üzerine çıkarak yıl sonunda 424 milyar olmasının beklendiği kaydedildi. Bütçe gelirlerinin yüksek olmasını 17.6 milyar lira yüksek gelen vergi dışı gelirler sağladı. Merkez Bankası temettü gelirlerinden elde edilen 3.4 milyar lira, EÜAŞ’ın ödemesi öngörülen 4 milyar lira ve Milli eğitim Bakanlığı’na ait arsa satışından tahsil edilen 1 milyar lira bütçeyi kurtardı.

Vergi gelirlerini düşüren en önemli iki neden petrolden elde edilen ÖTV tahsilatının 2.1 milyar azalıp 45 milyar lira olması ve BOTAŞ’ın 5.8 milyar liralık borcunun ancak 2.3 milyarını ödemesi gösterildi.

ÇALIŞAN VE EMEKLİYE YÜZDE 3 ZAM

Habertürk'te yer alan habere göre; 2015 Yılı Programı’nda, çalışan ve emeklilerin merakla beklediği ücret ve aylıklara gelecek yıl yapılacak zamlara ilişkin hedeflere yer verildi. Asgari ücrete gelecek yılın ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3’er zam yapılması planlanıyor. SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının önceki altı aylık enflasyon tahminine göre ocak ve temmuz aylarında sırasıyla yüzde 3.45 ve yüzde 3.63 artırılması öngörülüyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul Kapılarını Açtı

Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul Kapılarını Açtı

Türkiye’nin ilk ihtisas fuarı olan Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul bu yıl 40. kez kapılarını açtı..

23 Mayıs 2017


Reina 45 Dakikada Yıkıldı!

Reina 45 Dakikada Yıkıldı!

Ünlü eğlence mekanı Reina sabahın erken saatlerinde iş makineleri tarafından yıkıldı...

23 Mayıs 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat