İkinci Marmaray Projesi Bu Bölgelere Değer Katacak

İstanbul Beşiktaş'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

07 Ağustos 2014
İkinci Marmaray Projesi Bu Bölgelere Değer Katacak

Toplu taşıma projelerinin inşa edilmesi ile birçok bölge birden değer kazanıyor. İşte İkinci Marmaray projesi ile birlikte değer kazanacak olan bölgeler...

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

İstanbul'da İncirli-Söğütlüçeşme arasında yapılacak olan 28 kilometrelik metro hattının, Boğaz'ın altından geçerek iki kıtayı birbirine bağlayacağı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Hattın etüt çalışmaları 2015 yılında tamamlanacak.

Proje metrobüs hattının altından geçecek. Kuruçeşme-Beylerbeyi'ni deniz altından tünelle birbirine bağlayacak proje 2023 yılına kadar tamamlanacak.

Yeni hat Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş, Kağıthane, Beyoğlu, Eyüp, Zeytinburnu, Güngören ve Bahçelievler'den geçerek İncirli'de son bulacak. Hat üzerinde 15 istasyon bulunacak.

Bu hattın Kağıthane ve Beşiktaş başta olmak üzere geçtiği güzergahların tamamına değer katması beklenirken ulaşım kolaylığının artmasının konut ve arsa fiyatlarına artış olarak yansıması öngörülüyor.

Yalnızca bu bölgeler de değil... Kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde ilerlediği şu günlerde başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerin öncelerde metrekare birim fiyatı düşük olan bölgeleri yeni projelerle birlikte değer kazanmaya başladı.

KONUTTA İSTANBUL'UN HANGİ BÖLGELERİ DEĞER KAZANIYOR?

İstanbul konut piyasasının bugünkü durumu ile 5, 10 ve 15 yıllık perspektifte şehrin hangi bölgelerin gelişme ve potansiyeli barındırdığı dayanakları ile birlikte analiz edildi.

EVA Gayrimenkul Değerleme’nin raporuna göre İstanbul’un Anadolu Yakası’nda inşaatı devam eden 56 bin konut varken Avrupa Yakası’nda bu sayının 232 bine çıktığı görülüyor. 2023 yılında İstanbul’daki toplam konut adedinin 5,2 milyona yakın olacağı, önümüzdeki 12 yılda ise sadece nüfus artışlı konut ihtiyacının 900 bine ulaşacağı da raporda çıkan sonuçlardan biri...

KONUT EDİNME EĞİLİMİ DEVAM EDİYOR

Yoğunluk, trafik, güvenlik, hava ve gürültü kirliliği gibi unsurlar kent merkezinde yaşam şartlarını her ne kadar zorlaştırsa da, çalışma alanları ve sosyo-kültürel donatılara yakınlık sebebiyle alıcıların İstanbul’un merkez ilçelerinde konut edinme eğiliminin devam ediyor. Ayrıca devam eden Kuzey Marmara Otoyolu, Karayolu Tüp Geçişi, Marmaray, yeni köprü ve havaalanı gibi ulaşım projelerinin de kent çeperlerindeki konut alanlarının şekillenmesini etkilemesi kaçınılmaz. Yine önümüzdeki dönemde bazı bölgelere “ulaşımsal erişilebilirlik” sorununun aşılması bugün tercih edilmeyen birçok bölgenin önümüzdeki dönemde öne çıkmasına sebep olacaktır.

BU BÖLGELER ÖNE ÇIKIYOR

Raporun sonuçlarına göre konut arzında hangi bölgelerin öne çıktığı da tespit edilmiştir. Buna göre, Anadolu Yakası’nda Kartal-Maltepe, Tuzla, Avrupa Yakası’nda ise Ayazağa-Maslak-Darüşşafaka, Esenyurt-Beylikdüzü, Halkalı, Başakşehir-Kayabaşı ve Ispartakule-Bahçeşehir bölgeleri konut arzını önümüzdeki dönemde oldukça arttıracaktır. Ancak, arzın fazlalığı bir yandan potansiyel yatırım bölgelerini işaret ediyor gibi gözükürken diğer yandan doygunluk içinde riskini de barındırmaktadır. Yani arzın olması bölgedeki talebinde aynı şekilde gelişmesi anlamına gelmeyecektir, yatırım planları yapılırken doygunlukların taleple ilişkileri yeninden değerlendirilmelidir.

GELECEKTE DEĞER ARTIŞI VAAT EDEN BÖLGELER

Tüm bu gelişmeler dikkate alınıp kentte potansiyel konut gelişim bölgeleri analiz edilerek gelecekte değer artışı vaat eden bölgeler saptanmıştır. Bu durumda birinci beş yılda Kemerburgaz-Göktürk, Zekeriyaköy, Zeytinburnu, Kağıthane, Sultançiftliği-Habibler, Gazimahallesi-Küçüköy, Çekmeköy-Taşdelen-Sancaktepe, Göztepe, Maltepe’nin diğer ilçelere göre daha hızlı gelişeceği ve değerleneceğini söylemek mümkündür. İkinci beş yılda ise Riva-Poyrazköy-Beykoz, Akfırat-Tepeören, Başakşehir-Küçükçekmece, Çaltaca Merkez, Kayabaşı, Altınşehir-Ispartakule, Orhanlı , Şahintepe –Güvercintepe daha avantajlı olacaktır. Üçüncü beş yılda ise kentin daha uzak noktalarında yer alan Şile, Ağva ve Silivri’nin değer kazanacağı öngörülmüştür.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İBB'den satılık 5 arsa

İBB'den satılık 5 arsa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 4 Ekim günü Eyüp, Şişli, Kurtköy ve Kartal'da bulunan 5 arsasını sat

24 Eylül 2017


Avlu Torbalı projesinde satışlar başladı

Avlu Torbalı projesinde satışlar başladı

İzmir Torbalı'da hayata geçirilecek Avlu Torbalı projesinde cazip fiyatlı konutların satışları başla

24 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat