• Diğer Haberler
  • İkitelli Şehir Hastanesi'nin açılış tarihi belli oldu

İkitelli Şehir Hastanesi'nin açılış tarihi belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla İkitelli Şehir Hastanesi'nin kredi anlaşma töreni Çırağan Sarayı'nda yapıldı.

22 Temmuz 2017
İkitelli Şehir Hastanesi'nin açılış tarihi belli oldu Rönesans Sağlık Yatırım ile Japon Sojitz şirketi birlikteliğiyle hayata geçecek olan İkitelli Şehir Hastanesi'nin finansal kapanışı tamamlandı. Çırağan Sarayı'nda yapılan kredi anlaşması ile projenin hayata geçmesi için gereken tutarın yüzde 80'ine denk gelen yaklaşık 1,5 milyar dolar, 8 farklı global finans kuruluşundan sağlandı. Öte yandan projenin açılış tarihi olarak 2020 yılı gösterildi.

Çırağan Sarayı'nda düzenlenen finansal kapanış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak, Rönesans Sağlık Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu ve Sojitz Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Yoji Sato katıldı. Ayrıca törene proje finansmanı Japon Devlet Bankası Japan Bank for International Corporation (JBIC), Nippon Export and Investment Insurance (NEXI), Sumitomo Mitsui Banking Corporation (SMBC), Bank of Tokyo-Mitsubishi (BTMU), Nippon Life Insurance Company, Dai-ichi Life Insurance Company, The Iyo Bank ve Standard Chartered Bank temsilcileri de katıldı.

Törende bir de konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İkitelli Şehir Hastanesi'nin İstanbul'a ve Türkiye'ye sağlık alanında büyük bir vizyon katacağını belirtti. Erdoğan, ''Ben bu vesile ile Japon dostlarıma şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ertesi haftasında Japon dostlarımızla Rönesans İnşaat yetkilileri Ankara'da bir araya gelmişlerdir. Böylesine yüksek meblağda bir anlaşmanın görüşmelerini aynı kararlılıkla devam ettirmek ancak gerçek dostların yapabileceği bir anlaşmadır.'' şeklinde konuştu.

Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak ise törende konuşma yaparak proje hakkında bilgiler verdi. Ilıcak, projenin bir milyon 60 bin metrekare alanda yükseleceğini belirterek 5 bini aşkın çalışan ile projenin 3 yıl içerisinde biteceğini ifade etti. Projenin tamamlanmasından sonra yaklaşık 23 milyon kişinin hastaneyi kullanacağını belirten Ilıcak, ''Açıldıktan sonra İstanbul'un bölgemizin sağlık başkenti haline gelmesinde çok önemli rol oynayacak.'' şeklinde konuştu.

Erman Ilıcak, Türkiye'nin sağlık turizminde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu ifade ederek, ''İnanıyorum ki Cumhurbaşkanımızın vizyonu olan şehir hastaneleri ile sadece İstanbul değil Türkiye'nin diğer şehirleri de bölgemizin şifa merkezlerine dönecektir.'' dedi. Rönesans Holding Başkanı Ilıcak son olarak projeye katkı sağlamaktan dolayı onur duyduklarını söyledi.

Rönesans Holding Sağlık Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu ise 203 milyar Japon Yeni tutarına ulaşan yatırım ile dünyanın en büyük hastanelerinden birini İstanbul'da inşa etmek için önemli bir gün olduğunun altını çizdi. Yanıkömeroğlu, Japon yatırımcılarının İkitelli Şehir Hastanesi'ne büyük yatırım yapmalarını, ''Öncelikle Türkiye'nin güçlü ekonomisine ve Rönesans Holding'in bu konudaki global deneyimine inançlarını ortaya koyuyor'' şeklinde değerlendirdi. Projenin üstün teknolojiyle depreme dayanıklı bir şekilde yapılacağını belirten Yanıkömeroğlu, özellikle deprem riskine karşı önlemlerin alınacağını belirtti.

İKİTELLİ ŞEHİR HASTANESİ'NDE EN SON TEKNOLOJİDEN YARARLANILACAK

Rönesans Holding Sağlık Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu, gerek inşaat çalışmaları gerekse de medikal anlamda Japon teknolojisinden faydalanacaklarını ifade etti. Rönesans Sağlık yatırımları hakkında da bilgiler veren Yanıkömeroğlu, şunları kaydetti: ''Rönesans Sağlık Yatırım olarak kamu-özel iş birliği modeli kapsamında 2020 yılına kadar 4,3 milyar dolarlık yatırımla yaklaşık 3 milyon 200 bin metrekare inşaat alanına ve 9 bin 500 yatak kapasitesine sahip olan sağlık tesisleri inşa etmeyi planlıyoruz. Ocak ayında Yozgat Şehir Hastanesini başbakanımızın katılımıyla hizmete açtık. Eylül ortasında inşallah Adana Şehir Hastanemizin açılışını planlıyoruz. İkitelli için Japon ortağımız ve Japon bankalardan aldığımız bu desteği çok kıymetli görüyoruz. Bugüne kadar finanse ettiğimiz diğer dört hastane projemizi de tamamen yabancı kalkınma bankaları ve yabancı ticari banka grupları ile yapmıştık. Adana 2014'te bunların ilki olmuştu.''

Japonya'nın dev kuruluşları arasında yer alan JBIC ve NEXI'nin Türkiye'de ilk kez bu türden bir projeye giriştiklerini hatırlatan Yanıkömeroğlu, bu kuruluşların daha önceki Türkiye yatırımlarının kısa süreli yatırımlar olduğunu ifade etti.

''JAPONLARIN DEV YATIRIMI TÜRKİYE'YE OLAN GÜVENİ GÖSTERİYOR''

İkitelli Şehir Hastanesi projesine kredi veren şirketler olan Nissay ve Dai-ichi'nin Japonya'da en büyük iki kredi şirketi olduğunu belirten Kamil Yanıkömeroğlu, bu şirketlerin daha önce Japonya dışındaki projelere finansman sağlamadıklarını ifade etti. Diğer yandan projeye destek olan öteki Japon şirketleri SMBC ve BTMU'nun da bu sefer çok daha büyük tutarlarla projelerine destek olduklarının altını çizen Yanıkömeroğlu, Japon şirketlerinin bu yatırımlarının Türkiye'ye olan güvenin göstergesi olabileceğini ifade etti.

''PROJE, TÜRK-JAPON İŞBİRLİĞİ İÇİN STRATEJİK EŞİK OLACAK''

Törende yer alan JBIC İcra Kurulu Direktörü ve Üst Yöneticisi (CEO) Tadashi Maeda, projeye destek veren firmalar arasında finansal alanda lider oldukları için mutluluklarını dile getirirken projenin Türkiye ve Japonya arasındaki işbirliği için önemli bir stratejik eşik olacağının altını çizdi. Projeye olan güvenlerini de dile getiren Maeda, "Hem Rönesans hem de Sojitz mükemmel şirketler olduklarından bu projeyi Türk hükümeti ile beraber başarıyla hayata geçireceklerinden eminiz.'' ifadelerini kullandı.

''SAĞLIK VE HASTANE HİZMETİNİ EN ÜST SEVİYEDE VERECEĞİZ''

Sojitz Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Yoji Sato, projenin bu aşamaya gelmesinden dolayı memnun olduklarını belirterek projenin iki yıl önce kendilerine sunulduğunu ifade etti. Projenin sağlık sektöründeki en büyük sembol işlerden biri olacağını söyleyen Sato, Türkiye'de çok güzel bir işbirliği yaptıklarının altını çizdi. Sato, ''Sağlık ve hastane hizmetini en üst düzeyde vereceğiz. Böyle bir şehre böyle bir hastane kazandırmak kariyerime başladığım günden beri hayalimdi. Artık bu projeyle birlikte bütün bunları gerçekleştirebiliyoruz. Bu sayede Türk insanlarına en iyi kaliteyi ve hizmeti sunabileceğiz.'' şeklinde konuştu.

DÜNYANIN EN BÜYÜK HASTANELERİNDEN BİRİ OLACAK

1 milyon metrekare alan üzerinde yükselecek İkitelli Şehir Hastanesi, tamamlanmasıyla birlikte dünyadaki en büyük hastanelerden biri olacak. Dev projenin 3 yıl içerisinde tamamlanması hedeflenirken projeye başlangıç için büyük adım olarak gösterilen finansal kapanış da tamamlandı.

2 bin 682 yatak kapasitesine sahip olacak İkitelli Şehir Hastanesi, aynı zamanda 2 binden fazla sismik izolatörü ile projenin tamamlanmasıyla birlikte dünyanın en büyük sismik izolatörlü binası olma özelliğini taşıyacak.

Toplam yatırım miktarı 203 milyar Japon Yeni olan proje, inşaat faaliyetlerinde 6 bin kişiye iş istihdamı sağlayacak.

İnşaat çalışmaları 1 Ekim'de başlayacak hastanenin tamamlanmasıyla birlikte günde 23 bin 600 hastaya hizmet vermesi bekleniyor. Ayrıca üstün teknolojinin ve ekipmanlarının kullanılacağı hastanede ameliyatlar, Türkiye'de sayılı sağlık kurumunda bulunan Da Vinci Robotu ile yapılacak. Radyasyon onkoloji alanında ise Cyberknife ve Thomotherapy gibi ileri teknoloji cihazlarla hizmet verecek.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


'Saraçoğlu Mahallesi'ni geri kazandıracağız'

'Saraçoğlu Mahallesi'ni geri kazandıracağız'

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Saraçoğlu Mahallesi etrafındaki duvarları, çitleri, güvenlik noktalarını h

20 Mart 2018


Kaş Patara ve Fırnaz Koyu’nu imara açan karara dava açıldı

Kaş Patara ve Fırnaz Koyu’nu imara açan karara dava açıldı

Kaş ilçesi Patara bölgesi ve Fırnaz Koyu’nun ikinci ve üçüncü derece doğal sit alanına dönüştürülmes

19 Mart 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum