İl İl Satılık ve Kiralık Yazlık Ev Fiyatları

Kalabalık otellerde tatil yapmak istemeyenler için yazlıklar önemli bir alternatif oluyor. İşte bölge bölge satılık ve kiralık yazlık fiyatları...

22 Haziran 2016
İl İl Satılık ve Kiralık Yazlık Ev Fiyatları Kalabalık otellerde tatil yapmak istemeyenler için yazlıklar önemli bir alternatif oluyor. İşte bölge bölge satılık ve kiralık yazlık fiyatları...

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte gözler, yazlık bölgelerdeki konutlara çevrildi. Özellikle bayram, tatil gibi dönemlerde kalabalık otellerde tatil yapmak istemeyen ya da tatilini tüm sezona yaymak isteyenler için yazlıklar farklı bir seçenek oluşturuyor.

Yazlık ev alma kararı verenlerin daha çok Akdeniz ve Ege bölgelerini tercih etiklerini söyleyen ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, fiyatların ise bölgeye göre değişiklik gösterdiğini söyledi.

TÜRKLER EN ÇOK EGE VE AKDENİZİ TERCİH EDİYOR
Türklerin yazlık ev için Ege ya da Akdeniz bölgelerini tercih ettiklerini belirten Baygan, Yüzde 70'i de yazlık yatırımını Antalya ve çevresinde yapıyor. Antalya çevresi ve Bodrum Türk insanın değişmez tercihi. En çok tercih edilen diğer bölgeler ise Muğla, Aydın, İzmir ve daha kuzeyde ise Balıkesir” dedi.

EN ÇOK BU BÖLGELER RAĞBET GÖRÜYOR
En çok rağbet gören bölgeler hakkında da bilgi veren Baygan, “Antalya ve Muğla'da Kemer, Kaş, Göcek, Bodrum, Marmaris ve Fethiye ilgi görürken, İzmir'de Çeşme ve Urla, Aydın'da Kuşadası ve Didim çok rağbet gören bölgeler arasında yer alıyor. Bodrum'da en gözde bölgeler ise Yalıkavak, Türkbükü, Gümüşlük, Bitez, Turgutreis, Ortakent Yahşi, Konacık ve Mumcular” açıklamasında bulundu.


Geçen yıla oranla fiyatların yüzde 22 artış gösterdiğine dikkat çeken Baygan, En çok artış Antalya ve Muğla'da yaşanırken Çeşme ve Didim bölgelerinde de fiyatlarda yükseliş gözlemleniyor. Bölgelere göre metrekare fiyatlarına bakıldığında ilk sırayı alan Antalya'da ortalama fiyatın bir yılda yüzde 22 artarak bin 611 TL'ye yükseldiği görülüyor. Metrekare fiyatları Bodrum'da yüzde yüzde 20 artarak 4 bin TL'ye, Fethiye'de yüzde yüzde 12 artarak bin 800 TL'ye, Marmaris'te yüzde 13 artarak 2 bin 200 TL'ye ulaşmış durumda.

Yazlık seçenekleri arasında en çok rağbet gören bölgelerden biri olan Çeşme'de ise artış yüzde 17 olmak ile birlikte metrekare fiyatı 4 bin 612 olarak seyrediyor. Aydın iline bağlı Didim'de satılık konut fiyatları geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 13 artarak metrekare ortalaması bin 300 TL'ye yükselmiş durumda. Kuşadası'nda ise artış yine yüzde 13, ortalama fiyat ise bin 567 TL. Marmara'ya gelince Balıkesir Ayvalık'ta fiyatlar bin 625TL’ye ve Bandırma'da ise bin TL'ye ulaşmış bulunuyor” ifadesinde bulundu.

HANGİ BÖLGEDE KİRALAR NE KADAR?
Bölge     Kira (aylık/TL)

Akyaka / Muğla 2.000
Gökçeada / Çanakkale 2.000
Saroz / Çanakkale 1.900
Eski Foça / İzmir 2.000
Urla / İzmir   1.400
Erdek / Balıkesir 1.500
Ayvalık /Balıkesir   600
Kerpe / Kocaeli   1.900
Akçakoca / Düzce 1.200
Arsuz / İskenderun 1.500HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.