İlan sitelerinde ev satmak zorlaşıyor

Yapılan düzenleme sonrasında vatandaşlar ilan sitelerinde evlerini satamayacaklar.

12 July 2019
İlan sitelerinde ev satmak zorlaşıyor Ticaret Bakanlığı'nın yayınladığı 'Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği'ne ek madde koyma talebinde bulunan emlak odaları, bakanlığa başvuruda bulunarak yönetmelikle ilgili çalışma yapılmasını istedi. Bu talep üzerine Ticaret Bakanlığı tarafından çalıştay düzenlendi ve bu çalıştayda birtakım yenilikler yapıldı.

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikler sonrasında mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan ve lise mezunu olmayan kişiler emlakçı olamaması ve internet siteleri üzerinden yayınlanan gayrimenkul ilanlarına sınır getirme gibi önemli yenilikler bulunuyor.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Önümüzdeki hafta yürürlüğe girmesi beklenen değişiklikler sonrasında yalnızca Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olanlar internet sitelerinden gayrimenkul ilanı verebilecek. Sözcü'nün aktardığı haberde değişiklikleri değerlendiren Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, "Uzun süredir üzerinde titizlikle durduğumuz çalışmayı tamamladık. Haksız rekabetin ortadan kaldırılması ve emlak işini yetki belgesi olan emlakçıların yapması için önemli bir çalışma hazırlandı. Önümüzdeki hafta konuyla ilgili bir genelge yayınlanacak ve yönetmelikte yapılan değişiklikler duyurulacak" ifadelerini kullandı.

HERKES EMLAKÇI OLAMAYACAK

Yapılan değişikliklerin diğer önemli yeniliği ise emlakçı olmak için getirilen bazı kriterler. Yeni düzenlemelerle lise muzunu olmayan ve mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişiler emlakçılık yapamayacak.

Yapılan değişikliği değerlendiren Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, yeni yönetmeliğe destek verdiklerini belirterek, "Daha önce isteyen herkes emlakçı olabiliyordu. Şimdi ise emlak işletmesi açarken lise mezuniyeti, mesleki yeterlilik belgesi gibi kişisel yeterliliklerin yanı sıra ofis için de fiziksel şartlar isteniyor. Özellikle emlak işletmesi olan yerde başka iş yapılamayacak olması, sanal ofislere izin verilmemesi, denetim ve takiplerin cezalar ile yaptırıma dönüşmesi ile haksız rekabete neden olan aracılar ortadan kalkacak. Mesleğimiz hak ettiği itibara kavuşacak" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum