İlçelerde Jeolojik ve Jeoteknik Çalışmalar Yapılıyor!

Malatya Arguvan'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

17 Eylül 2015
İlçelerde Jeolojik ve Jeoteknik Çalışmalar Yapılıyor!

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, şehir merkezi Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe sınırları içerisinde sürdürülen jeolojik harita çalışmalarının yanı sıra, ilçelerde de imar planı hazırlama çalışmaları kapsamında jeolojik ve jeoteknik kazı çalışmalarına başlandı...

İlçelerde sürdürülen kazı çalışmaları kapsamında ilk olarak heyelanların yoğun olarak görüldüğü Arguvan ilçesinde, Ankara Üniversitesi öğretim üyelerinin danışmanlığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin kontrolünde Büyükşehir Belediyesi tarafından kazı çalışmalarına devam ediliyor. Arguvan ilçesinde devam eden kazıların ardından; heyelan (kütle) hareketlerini önlemeye yönelik tedbirlerin belirlenmesi, uygulama projesi ve yeni imar planı hazırlanması gibi çalışmalar başlatılacak. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, önceki yıllarda gözlemsel etütlere dayalı olarak kısmen afet bölgesi ilen edilen Arguvan ilçesinde Malatya Büyükşehir Belediyesince ilk defa jeolojik ve jeoteknik çalışmalar başlatıldığı, bu çalışmalar kapsamında heyelan kayma yüzeyi boyunca 3 adet 100’er metrelik derin sondaj kuyusu ile ilçenin muhtelif yerlerinde 29 adet 20 metrelik sondaj kuyularının açıldığı belirtildi.
Açıklamanın devamında, “Açılan bu kuyularda karot ve SPT numuneleri alınarak laboratuvarlarda teknik analizleri ile seçilen 4 kuyuda ise inklinometre yapılmaktadır. Bu kuyularda yapılacak ölçümler ve analizler neticesinde heyelanın kayma miktarı belirlenip, nasıl tedbirlerin alınacağı, heyelanın nasıl durdurulacağı ve yeni bir imar planı uygulamasının yapılabilir olduğu gibi bilgiler tespit edilmiş olacak. Malatya Büyükşehir Belediyesinin Arguvan ilçesinde başlatmış olduğu jeolojik ve jeoteknik etüt çalışmaları Kale, Darende, Kuluncak gibi ilçelerde de devam ediyor. Başlatılan bu çalışmaların kontrolü ve takibi de yine Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor” denildi.

Sürdürülen jelojik ve jeoteknik sondaj çalışmalarının Malatya'nın geleceği bakımından büyük önem taşıdığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Büyükşehir statüsü ile birlikte Malatya’yı tek elden bir bütün olarak planlıyoruz. Daha önce başlattığımız çalışmalar ile Malatya’nın üst yapısını planlarken özellikle heyelan ve deprem riski bulunan ilçelerimizde de jeolojik ve jeoteknik çalışmalar başlattık. Arguvan ilçemizde birçok noktada sondaj kuyuları açtırarak, ölçümler ve analizler yaptırıyoruz. Bu çalışmalarımız diğer bazı ilçelerimizde de devam edecek” dedi.İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İzmir Konak'a Dev Spor Kompleksi ve Pazar Yeri!

İzmir Konak'a Dev Spor Kompleksi ve Pazar Yeri!

İzmir Konak Belediyesi, Konak'ta yeni spor tesisi ve kapalı pazar yeri inşa etmeye hazırlanıyor...

27 Nisan 2017


Marilyn Monroe'nun Evi Satışa Çıkıyor!

Marilyn Monroe'nun Evi Satışa Çıkıyor!

Ünlü Hollywood yıldızı Marilyn Monroe'nun Los Angeles'ta yer alan evi 6.9 milyon dolara satılıyor...

27 Nisan 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat