İlk kez ev alacaklara müjde geldi!

“1.20 faizli konut kredisi başvuru ne zaman?” sorusunun yanıtı sorgulanan konular arasında yer alıyor. Ev sahibi olmak isteyenler için heyecan verici bir fırsat kapısı aralanıyor! Türkiye genelinde düzenlenecek olan “İlk Evim”

20 December 2023
İlk kez ev alacaklara müjde geldi! kampanyası, düşük faizli konut kredisi imkanı sunarak, ev sahibi olma hayallerini gerçeğe dönüştürmeyi hedefliyor. Kampanya, uygun koşullarla konut sahibi olmak isteyenler için önemli bir fırsat sunuyor, böylece birçok kişi için ev sahibi olma hayali daha erişilebilir hale geliyor. Peki, 1.20 faizli konut kredisi başvuru ne zaman?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Merkez Bankası ve BDDK’nın çalışmaları sonucunda gündeme gelen düşük faizli konut kredisi ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Yılmaz, açıklamasında, “İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkânı yok” ifadelerini kullandı. Peki ilk evim konut kredisi başvuruları başladı mı, ne zaman? 1.20 faizli konut kredi başvuruları hangi tarihte başlayacak?

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ’DAN AÇIKLAMA!

Merkez Bankası ve BDDK’nın çalışması sonrası gündeme gelen düşük faizli konut kredisi ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan önemli bir açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, açklamasında “İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkânı yok” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, hükümetin ilk evini alacak vatandaşlara yönelik kredi desteğinin nasıl olacağına ilişkin soruya yanıt verdi:

“İkinci ve üçüncü ev alımında krediye erişimi zorlaştırdı Merkez Bankası’yla BDDK biliyorsunuz.

İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik, onu bu şekilde yapmış olduk.

İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkânı yok. İkinci, üçüncü konuta kredi imkânı olmayınca konut kredi imkânları ilk konut sahipliği için kullanılmış oluyor. Konut sahipliği meselesini sadece kredi odaklı değil aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünmek lazım. Konut arzı ve konut talebi şeklinde…

Aksi takdirde sırf krediyi düşünürseniz konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme ihtimaliniz var. Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor.”

1.20 FAİZLİ KONUT KREDİSİ BAŞVURULARI NE ZAMAN?

1.20 düşük faizli konut kredisi kampanyası hakkında çalışmalar devam ediyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından düzenlemenin TBMM gündemine gelmesi bekleniyor.

Dar gelirlinin konut alımını destekleyecek İlk Evim kampanyası ile ilgili başvuru detayları henüz netleşmedi. Konuya dair detayların Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulması bekleniyor.

Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe haberimizde yer verilecektir.

İLK EVİM KONUT KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Öncelikle 1.20 düşük faizli konut kredisinden hiç evi olmayan kişiler yararlanabilecek.

Daha önceki kampanyalarda, taşınmazı alacağı şehirde son 1 yılda konut satmamış olmak, hisseli bir konuta sahip olsa dahi hisse oranının %50’den fazla olmaması gibi kriterler uygulanabilir.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum