İmar Affı Kanunu 3 Yıl Uzatıldı

31 Mayıs 2015'te yürürlükten kaldırılması planlanan ve tapusu olmayanlara mülkiyet hakkı tanıyan İmar Affı Kanunu 3 yıl süreyle uzatıldı.

23 Mart 2015
İmar Affı Kanunu 3 Yıl Uzatıldı

31 Mayıs 2015'te yürürlükten kaldırılması planlanan ve tapusu olmayanlara mülkiyet hakkı tanıyan İmar Affı Kanunu 3 yıl süreyle uzatıldı.

Tapusuz evi olan vatandaşa mülkiyet hakkı tanıyan İmar Affı Kanunu'nunun kaldırılma tarihi 3 yıl ertelenerek 31 Mayıs 2018 olarak belirlendi.

Binlerce vatandaşı tedirgin eden düzenlemede çok önemli bir değişiklik yapıldı. Gelen yoğun talep üzerine, imar ve gecekondu mevzuatına aykırı yapıların sorunlarını çözmeyi amaçlayan 2981 sayılı İmar ve Gecekondu Mevzuatı'nın süresi 3 yıl daha uzatıldı.

1984 yılında çıkartılan, imar ve gecekondu mevzuatına aykırı olarak inşa edilmiş ve inşa halindeki bütün yapılar hakkında uygulanacak işlemleri düzenleyen ve hak sahiplerinin mülkiyet sorunlarını çözen 2981 sayılı İmar ve Gecekondu Mevzuatı yani ''İmar Affı'' kentsel dönüşüm projelerini desteklemek üzere 2012 yılında yürürlüğe giren 6306 sayılı 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi' hakkındaki kanunun 23. maddesi gereği yürürlükten kaldırılmıştı.

31 MAYIS'TA KALKIYORDU

Ancak söz konusu düzenleme ile 2981 Sayılı Kanun yürürlükten kaldırılırken, başlamış işlemlerin sonuçlandırılması için bu hükmün üç yıl sonra yürürlüğe girmesi öngörülmüştü. Düzenlemenin bitiş tarihi ise 31 Mayıs 2015 olarak belirlenmişti.

VATANDAŞ HAREKETE GEÇTİ

3 yıllık sürede işlemlerini halledemeyen ve tapularına bir türlü kavuşamayan çok sayıda vatandaş sürenin daralması ile birlikte harekete geçmiş, çeşitli yollardan sesini duyurarak sürenin uzatılmasını talep etmişti.

SON 2 AY KALA MÜJDELİ HABER

İşte binlerce kişiyi çok yakından ilgilendiren ve ciddi mağduriyetlere sebebiyet verecek olan kanunun kalkmasına 2 ay kala müjdeli haber geldi.

3 YIL DAHA UZATILDI

2981 sayılı ''İmar Affı Kanunu''na dayandırılarak görülen davalarda ve bu kanuna ilişkin devam eden işlemlerde kargaşa ve hak kayıplarının önüne geçilmesi için bu kanunun yürürlükten kalkma süresi 3 yıl daha uzatıldı.

YENİ TARİH 31 MAYIS 2018

Yapılan son süre uzatımı ile birlikte 31 Mayıs 2015 tarihinde kaldırılması planlanan 2981 sayılı İmar Affı Kanunu'nun yürürlükten kaldırılacağı yeni tarih 31 Mayıs 2018 olarak belirlendi.

VATANDAŞI HAK SAHİBİ YAPIYOR

Sabah gazetesinde yer alan habere göre; İmar Affı Kanunu, zamanında bir takım geçici belgeler ile ya da izinsiz olarak yapılan yapılarda hayatlarını sürdüren vatandaşı mevcut mülk üzerinde hak sahibi olarak tanımlıyor. Bundan dolayı hak sahipleri yasayı dayanak göstererek tapularını almak için girişimde bulunabiliyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bahçeşehir Hayat projesi lansman dönemine özel indirim sunuyor

Bahçeşehir Hayat projesi lansman dönemine özel indirim sunuyor

İstanbul'un son yıllarda gelişen bölgesi Bahçeşehir'de hayata geçirilecek Bahçeşehir Hayat projesi,

18 Ağustos 2017


Vira İstanbul’da ‘Şimdi Al Taşındıktan Sonra Öde’ kampanyası başladı

Vira İstanbul’da ‘Şimdi Al Taşındıktan Sonra Öde’ kampanyası başladı

Gül İnşaat Beylikdüzü’nde inşa ettiği Vira İstanbul projesinde ‘Şimdi Al Taşındıktan Sonra Öde’ kamp

18 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat