• Gayrimenkul Rehberi
  • İmar Barışı başvurularında yapılan hatalar ileride iptale yol açabilir

İmar Barışı başvurularında yapılan hatalar ileride iptale yol açabilir

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren İmar Barışı’na başvurular devam ederken, Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, ileride yaşanabilecek sıkıntılara karşı vatandaşları uyardı.

16 Temmuz 2018
İmar Barışı başvurularında yapılan hatalar ileride iptale yol açabilir 8 Haziran’da yürürlüğe giren ve Türkiye’de bulunan 13 milyondan fazla yapıyı ilgilendiren İmar Barışı düzenlemesine başvurular devam ediyor. İmar izni ve ruhsatı bulunmayan yapılara yasal bir statü kazandıracak olan düzenlemeye, bu güne kadar 2 milyon 300 bin kişinin başvurduğu ifade ediliyor. Başvuru sonucunda Yapı Kayıt Belgesi alanların sayısı 100 bine yaklaşırken, uzmanlar vatandaşların başvuru sırasında bazı konulara dikkat etmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, ilgili düzenlemeye 8 ila 10 milyon civarında kişinin başvurmasını beklediklerini ve düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin son başvuru tarihine kadar beklememelerini tavsiye etti.

İmar Barışı’na başvuru yapmak isteyen vatandaşların bazı hususlara özellikle dikkat etmeleri gerektiğini belirten Yüksel, aksi taktirde ileride bazı sıkıntıların yaşanabileceğini hatta bunun Yapı Kayıt Belgelerinin iptaline bile yol açabileceğini ifade etti.

Başvurular sırasında en fazla yapılan yanlışların başında, binanın oturumunun, kat sayısının ve katların metrekaresinin yanlış ölçülmesinden kaynaklandığını söyleyen Yüksel, ileride yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçebilmek adına, vatandaşların bu hususlara dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

Bazı vatandaşların, 31 Aralık 2007 tarihinden sonra yaptıkları ilaveleri de İmar Barışı’na dahil etmek istediğini belirten Yüksel, bu durumun başvuruyu tamamen geçersiz hale getirebileceğini ifade etti.

Aynı şekilde, bina sınıfı konusunda da hatalar yapıldığını söyleyen Ali Yüksel, bazı vatandaşların, bina tipi seçerken apartman, basit yapı ve villa seçenekleri arasında yanlış olanı tercih edebildiğini, bazen de zemin katların, birinci kat zannedilmesinden kaynaklanan hataların ortaya çıktığını belirtti.

Yapılan tüm bu yanlışların ileride belge iptaline sebep olabileceğine dikkat çeken Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Aydın'da 2019 konut fiyatları ne kadar?

Aydın'da 2019 konut fiyatları ne kadar?

Konut piyasasının canlı olduğu illerden olan Aydın'da konut satış fiyatlarda artış gözlemlendi.

24 Haziran 2019


Enflasyon endeksli konut kredisi veren bankalar hangileri?

Enflasyon endeksli konut kredisi veren bankalar hangileri?

Sektörde heyecan uyandıran yeni kredi desteği sunuldu. Peki, enflasyon endeksli konut kredisi veren

18 Haziran 2019


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum