İMAR BARIŞI YAYLALARA KAÇAK YAPILANMAYI ARTTIRDI

Kaçak ve ruhsat izni bulunmayan yapılara yasal bir statü kazandıracak olan İmar Barışı düzenlemesini fırsat bilen bazı vatandaşlar, özellikle yaylalarda yeni kaçak inşaatlara başladı.

26 July 2018
İMAR BARIŞI YAYLALARA KAÇAK YAPILANMAYI ARTTIRDI Kısa süre önce ülke genelinde yürürlüğe sokulan İmar Barışı düzenlemesinin başvuruları devam ediyor. 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ve imar izinleri bulunmayan kaçak yapıları yasal bir statüye kavuşturacak olan düzenleme fırsatçıları da harekete geçirmiş durumda. Yapılan incelemelere göre, İmar Barışı düzenlemesi yürürlüğe girdikten sonra fırsattan istifade etmek isteyen çok sayıda kişi çeşitli bölgelerdeki yaylalarda yeni inşaatlara başladı. Bu durum yetkilileri harekete geçirdi.

Valilik, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, başvuruları e-Devlet üzerinden devam eden İmar Barışı düzenlemesinin, 31 Aralık 2017 ve daha önceki tarihlerde yapılan kaçak yapıları kapsadığını, bu tarihten sonra inşa edilen yapıların İmar Barışı düzenlemesine dahil edilmeyeceğini ve bu uygulamayı suistimal etmeye çalışan kişilere 5 yıl hapis cezasına varan yaptırımlar uygulanacağını ifade etti.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde ise İmar Barışı’ndan sonra yoğun şekilde görülen kaçak yapılanmaya bölge valileri gerekli önlemleri almaya başladılar. Kaçak yapı miktarının hızla artması ve doğal güzelliklerin tahrip edilmesinin kabul edilemeyeceğini belirten yetkililer; Giresun, Trabzon, Rize ve Gümüşhane’de onlarca kaçak yapının yıkımına karar verdi. Uzungöl’de başlayan yıkımlara ise yayla sakinlerinden gelen ve giderek artan tepkiler sebebiyle bir süre ara verildi.

Hürriyet Gazetesi’de yayınlanan habere göre başvuruları 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek olan İmar Barışı, bazı bölgelerde hızlı bir kaçak yapılanmaya sebep olmuş durumda. Nitekim yaylasında kaçak ev yapmaya başlayan vatandaşlardan biri olan Mustafa Kuyumcu da İmar Barışı’nın ne olduğunu bilmediğini, yazları vakit geçirmek için bir inşaat projesine giriştiğini belirtti.

Yayla gezintisine çıkmış başka bir vatandaş olan Bayram Kuş ise verdiği röportajda; yayla sakinlerinin bencilce davrandıklarını ve imar barışının suistimal edildiğini belirtti. Kuş, çalışmaların sistematik olarak yürütülmesi ve insanlara rahatsızlık veren çalışmaların engellenmesi gerektiğini vurguladı.

VALİLİKLERDEN VATANDAŞA UYARI

Birçok bölgede İmar Barışı’ndan sonra artan kaçak yapılanmaya savaş açan valilikler ortak bir bildiri yayınladılar. Bildiriye göre 31 Aralık 2017’den önce yapılan inşaatların İmar Barışı’na hak kazandığı, bu tarihten sonra yapılan yapıların ise uygulama dışında olduğu vurgulandı. Son zamanlarda yapılan kaçak inşaatlar hakkında denetim ve gerekli işlemlerin yapılacağı, ruhsata aykırı yapılar inşa edenler hakkında yasal işlem başlatılacağı belirtildi.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yetki belgeli emlakçı sayısı 30 bini aştı

Yetki belgeli emlakçı sayısı 30 bini aştı

31 Mart gününden sonra emlakçılık sektöründe yeni bir dönem başladı.

07 April 2021


Emlak Bankası 4 modelde kentsel dönüşüm kredisi sunuyor

Emlak Bankası 4 modelde kentsel dönüşüm kredisi sunuyor

2019 yılında faaliyetlere başlayan EmlakBank'ın gayrimenkul sektörüne katkıları sürüyor.

07 April 2021


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum