İmar barışı yeniden başlamayacak

İmar barışıyla ilgili Bakanlık yetkililerinden önemli açıklamalar geldi.

06 December 2019
İmar barışı yeniden başlamayacak Türkiye genelinde iskansız ve kaçak yapıları kayıt altına alma prensibine dayanan imar barışı uygulaması, duyurulduğu günden bu yana oldukça ses getirdi. Söz konusu uygulamanın yeniden başlatılıp başlatılmayacağı ise merak konusu olmuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda Bursa Vizyonu" konulu Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi İnşaat Sektörü Genel Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

AA'nın aktardığı habere göre, imar barışı uygulamasının herkesi ilgilendiren çok önemli bir yanı olduğunu belirten Demirtaş, "İmar Barışı istismara müsait bir konuydu. Bu istismarın ya da suistimalin yüzde 5'ler civarında olacağı tahmin ediliyordu. Yaklaşık 10 milyon civarında yapı kayıt belgesi tanzim edildi. İstismar edenler de oldu. Arazinin ve yapının daha kıymetli olduğu sahil bölgelerinde yapıldı. Bunlar tespit edildiğinde, yatırdıkları para, irat kaydediliyor, kaçak kısımları zaten yıkılıyor ve sonra yanlış beyandan dolayı savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Bunlar sahada tespit edilecek" ifadelerini kullandı.

"İMAR BARIŞINDA TEKRAR MÜMKÜN DEĞİL"

Başvuruların sona erdiği imar barışında yeniden başvuru alınıp alınmayacağı toplum nezdinde merak ediliyordu. Konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, "El altından ya da fısıltıyla İmar Barışı ile ilgili tekrar gündem olabileceğinin konuşulduğunu duydum. Bu, kesinlikle mümkün değil, böyle bir şey olmayacak. Bu beklenti zaten yanlış. İmar Barışı'nın belki on yıllar içinde tekrarı bile mümkün değil. Çünkü 10 milyon yapı kayıt altına alındı. Bu binaların daha yasal duruma, yani kat mülkiyeti, tapuya geçirilmesiyle ilgili süreçler var. Onlar devam edecek. Tekrar İmar Barışı beklentisi yanlıştır. Duyarsanız da inanmayın. Böyle bir şey mümkün değil" diye konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum