İmar Kanunu’nda değişiklik yapılması gündemde

Geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen İmar Kanunu değişikliği bir kez daha konuşuluyor. Basında yer alan bilgilere göre Yeni İmar Kanunu’nun taslağı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlandı bile.

05 October 2018
İmar Kanunu’nda değişiklik yapılması gündemde Gayrimenkul sahibi milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren İmar Kanunu’nda yeni düzenlemelere gidiliyor. Geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen fakat hayata geçirilmeyen değişikliklerin bu dönem yapılması planlanıyor. Basında yer alan bilgilere göre Murat Kurum’un göreve gelmesiyle birlikte konuyla ilgili çalışmalar yeniden başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yeni İmar Kanunu ile ilgili taslak maddeleri oluşturdu.

Hazırlanan düzenlemelerle birlikte 3194 sayılı İmar Kanunu’nda önemli değişikliklerin yapılması planlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan taslakta ilk olarak imar planında konut olarak görülen arsanın AVM’ye dönüştürülmesi ve kat sayısının 5’ten 15’e çıkarılması gibi değişiklikler yer alıyor.

DEĞİŞİKLİK SONUCU DEĞERLENEN TAŞINMAZDAN DEĞER ARTIŞ PAYI ALINACAK

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, hazırlanan taslakta ayrıca imar değişikliği sonucu değeri artan gayrimenkullerden ‘değer artış payı’ alınacağı ve yaşanan artışın Değer Tespit Komisyonu ile en az iki lisanlı gayrimenkul değerleme şirketinin bulduğu rakamın aritmetik ortalamasından az olamayacağı bilgisi yer aldı. Buna göre söz konusu taşınmaza sahip olan vatandaşlar, belirlenen değer artış miktarını ödeyene kadar tapu kütüklerinde bir şerh yer alacak. Ayrıca parselle ilgili satış, ipotek, trampa, kiralama ve benzeri işlemler bedel ödeninceye kadar durdurulmuş olacak.

KAÇAK YAPI HEMEN YIKILACAK

İlgili taslakta yer alan bir diğer maddeye göre ruhsata bağlanamayacak veya aykırılıkları giderilemeyecek olan yapılar ile mevzuata aykırı imalatlar, belediye encümeni veya il idare kurulu tarafından alınan kararla yıkılabilecek. Yıkım masrafı ise ilgili yapının sahibinden tahsil edilecek.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum