• Emlak Haberleri
  • İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım Haziran ayı konut satış rakamlarını değerlendirdi

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım Haziran ayı konut satış rakamlarını değerlendirdi

TÜİK’in yayınladığı Haziran ayı konut satış istatistiklerinin yankıları sürüyor.

21 July 2018
İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım Haziran ayı konut satış rakamlarını değerlendirdi Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, kredili satışlara dikkat çekerek, konut kredisindeki faiz oranlarının yeninden düşmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı Haziran ayı konut satış istatistiklerinin yankıları devam ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan isimlerden biri olan İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konut kredisi faiz oranlarına dikkat çekti.

Yaptığı açıklamada, konut kredisindeki faiz oranlarının yüksekliğinden yakınan Durbakayım, son günlerde konut sektöründe yaşanan durgunluğun en büyük sebebinin bu yükseklikler olduğunu ifade etti. Haziran ayında, kamu bankaları ile konut üreticileri arasındaki güç birliğinin, sektörü canlandırdığını belirten Durbakayım, aylık bazda gerçekleşen 119 bin 413 satışın, yüzde 39.9’luk bölümünün, kredili olarak yapıldığını vurguladı. Konut satışlarında, düşük faizin büyük bir etkisinin olduğunu söyleyen Durbakayım, Haziran ayındaki satışların beklediklerinin altında gerçekleştiğini ve aynı ivmeyi yakalayabilmek için, faiz oranlarında tekrar bir indirime gidilmesi gerektiğini kaydetti.

KONUT İHTİYACI ÇOK FAZLA

Türkiye’deki konut ihtiyacının hala çok fazla miktarda olduğunu vurgulayan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, yüzde 1.4’ün üstüne çıkan konut kredisi faiz oranlarının, alıcıyı konut satın almaktan uzaklaştırdığını ifade etti. Durbakayım, konut kredisindeki faiz oranlarının, konut satışlarına ne ölçüde etki ettiğini görmek için satış rakamlarına bakmanın yeterli olduğunu belirterek, bankaların kredi verme şartlarında zorlayıcı davranmalarının da ipotekli satışlara büyük oranda etki ettiğini söyledi.

Konut kredisi faiz oranlarının daha da yükselmesinin, inşaat sektörüne darbe vuracağını belirten Durbakayım, böyle bir durum yaşanması halinde Türkiye ekonomisindeki dengelerin alt üst olacağını sözlerine ekledi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum