İnebolu Limanı İhalesine 3 Firmadan Teklif Geldi!

Kastamonu İnebolu'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

12 Ekim 2015
İnebolu Limanı İhalesine 3 Firmadan Teklif Geldi!

Kastamonu İnebolu Limanı ihalesi yapıldı. İnebolu Limanı ihalesine 3 firmadan teklif geldi…

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından İnebolu Limanı’nın özelleştirme ihalesi gerçekleşti. İhaleye, üç firma teklifte bulundu.
İnebolu Limanı’nın işletme hakkına sahip olan Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’nin (ADÜAŞ) sermayesinde bulunan yüzde 100 oranındaki ÖİB hissesinin “blok satış” yöntemiyle atıl durumda bulunan Hopa Termik Santrali’nin de aralarında yer aldığı taşınmazlar ve üzerindekiler, “varlık satış” yöntemiyle bir bütün halinde özelleştirilmek üzere satışa çıktı. İnebolu Limanı’nın 49 yıllığına işletme hakkının devrini de kapsayan ADÜAŞ’ın özelleştirme ihalesinde, teklifler değerlendirilmeye alındıktan sonra önümüzdeki hafta içinde nihai pazarlık görüşmelerine başlanacak. Teklif veren firmaların katılacağı açık artırma şeklindeki nihai pazarlık görüşmelerinin sonunda İnebolu Limanı’nın yeni işletmecisi belli olacak.

İNEBOLU LİMANI’NIN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE ÜÇ ŞİRKET TEKLİF VERDİ
İnebolu Limanı’nın özelleştirilmesi için EKOL, CE-KA, ÇELİKLER, ETİBAKIR A.Ş. ve ELON firmaları şartname aldı. İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner de, İnebolu Limanı’nın hangi şartlarda özelleştirileceği konusunda bilgi almak için 10 bin TL ücret karşılığında şartname aldı. Şartname alan firmalardan EKOL, CE-KA ve ÇELİKLER, İnebolu Limanı için teklif verdi. Teklifte bulunması beklenen Cengiz İnşaat’ın sahip olduğu Etibakır A.Ş. ise liman için teklif vermedi.
Şartname hakkında bilgi veren İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner, yaptıkları mücadele sonucunda şartnameye balıkçı barınağının eklendiğini belirterek, “Balıkçı barınağı, liman tamamlandıktan sonra İnebolu Belediyesi’ne teslim edilecek. İnebolu Belediyesi olarak bizde gerekli izin ve alt yapıyı oluşturduktan sonra İnebolu Balıkçılar Kooperatifi’ne barınağın işletme hakkını vereceğiz” dedi.

Şartnamede İnebolu Limanı'nın geliştirilmesi ve büyütülmesi için herhangi bir maddenin de bulunmadığını ifade eden Başkan Uzuner, “AK Parti Kastamonu Milletvekili Aday Murat Demir, beni ilçeme ihanet etmekle suçladı. Basına limanla ilgili verdiği bilgiler tamamen yalandır ve yanlıştır. Şartnameyi aldım. Kendisine şartnameyi de sunabilirim. Bir kere okuması tavsiyesinde bulundum. Basına yaptığı açıklamalarla ilgili olarak şartnamede bir tane bile madde yok. Yalanla dolanla siyaset yapılmaz. Belediye başkanı üzerinden siyaset yapılmaz. Bizler Kastamonu’nun ve İnebolu’nun menfaatleri için dava açtık. Çünkü bizim şartlarımız belirlenen şartnamede yok. Bir haftadır uğraşıyorum anca balıkçı barınağını şartnameye koydurabildim. Burada sadece İnebolu Limanı yok. 50 büyük gayrimenkul de var” diye konuştu.

Limanın özelleştirilmesinin ardından balıkçı barınağı için yer tespiti yapacaklarını belirten Uzuner, “İnebolu’daki tüm balıkçıları kapsayacak şekilde yeni bir balıkçı barınağının projesini İnebolu Belediyesi olarak biz, hazırlayacağız. Barınağın inşaatını ise, limanın işletmeciliğini alan firma üstlenecek” şeklinde konuştu.

İnebolu Limanı’nın özelleştirilmesindeki usulün Anayasa’ya aykırı olduğunu savunan Başkan Uzuner, şunları kaydetti: “İnebolu Limanı'na yapılacak yatırımların işletmecinin inisiyatifine bağlı ve bu yatırımların gerçekleşmesi içinde herhangi bir sürede bulunmuyor. Konunun yakından takipçisi olacağız. Ayrıca limanla ilgili olarak önümüzdeki günlerde daha detaylı bir açıklama yapacağım.”HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Üsküp'te yapılacak Tophane Merkez Camisi’nin temeli atıldı

Üsküp'te yapılacak Tophane Merkez Camisi’nin temeli atıldı

TDV tarafından Makedonya'nın başkenti Üsküp'te inşa edilecek Tophane Merkez Camisi'nin temel atma ça

15 Eylül 2017


Hamburger Kütahya’ya 1 milyar TL’lik kağıt fabrikası kuracak

Hamburger Kütahya’ya 1 milyar TL’lik kağıt fabrikası kuracak

Avusturyalı Prinzhorn Holding iştiraki Hamburger Containerboard, Kütahya’da 1 milyar TL yatırımla kâ

13 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat