İnşaat Firmalarından Konutta ‘Farklı Kampanyalar’

İnşaat firmaları, 'farklı kampanyalar' adında konutta vade uzatma ve konut satışlarını artırma ile ilgili çalışmalar başlattı.

30 Haziran 2014
İnşaat Firmalarından Konutta ‘Farklı Kampanyalar’

İnşaat firmaları, 'farklı kampanyalar' adında konutta vade uzatma ve konut satışlarını artırma ile ilgili çalışmalar başlattı.

Konut satışlarının yılın ilk 5 ayında bir önceki yıla göre yüzde 8,69 düştüğü Türkiye’de inşaat firmaları yeni projeler için frene basarken, inşaatı devam eden projelerde farklı kampanyalar başlattı. Konutta vade uzadı, fiyatlar yüzde 13,19 arttı

Türkiye genelinde satılan konut sayısı 472 binden 431 bine geriledi. Bu yıl yapılan satışların 199 binini yeni konutlar, 232 binini ise ikinci el konutlar oluşturdu.

YENİ KONUTLARDA YÜZDE 13.19 ARTIŞ

Bu noktadan yola çıkan firmalar alım imkanını artırmak için yapılan kampanyalarda düşük peşinat ve düşük taksite başvurdu.Ancak yapılan tüm kampanyalarda vade uzadığı için konut fiyatları arttı. Sene başından bu yana eski konutlarda yüzde 12,99, yeni konutlarda yüzde 13,19 artış yaşandı. Geçen yıl 150 bin liraya satın alınabilen stoktaki ev bu yıl 169 bin 485 lira olurken, yeni evde fiyatlar 19 bin 785 lira birden artarak 150 bin liradan 169 bin 785 liraya çıktı.

HAZİRANDA ARTIŞ VAR

Uzmanlar fiyat artışına rağmen gerçek konut ihtiyacı duyan alıcıların düşük taksit ve az peşinat imkanından yararlanmak üzere konut üreticisinin kapısını çalmaya başladığını aktardı. Konut alımlarının Haziran ayında artış göstereceğine değinen emlak uzmanları, kampanyalara banka faizlerindeki düşüşlerin de destek vereceğini söyledi.

BANKALAR DA DÜŞÜK FAİZ İMKANI İLE DESTEK VERECEK

Merkez Bankası’nın haftalık borç verme oranını düşürmesinin ardından harekete geçen bankalar da konut faizlerini aşağıya çekmeye başladı. Akbank ve Denizbank konut kredi faiz oranlarını yüzde 1’in altına taşıdı. Bu da 100 bin liralık bir kredinin 5 yıl vadede maliyetini yaklaşık 2 bin lira ucuzlattı.

Bugün gazetesinden Emine Açar'ın haberine göre; stokların arttığı, yeni projelerin sayısının azaldığı Türkiye’de inşaat firmaları çareyi yeni kampanyalar yapmakta buldu. Peşinatın sıfırlandığı taksitlerin düştüğü projede fiyatlar yüzde 13,19 arttı

DAİRE AL KİRA SÖZLEŞMENİ YAP

*ÖZAK GYO, Hayat Tepe’den daire alacaklara oda sayısına göre kira ödüyor. 1+1 daireye 2 bin 250 lira kira garanti ediliyor. Konut başlangıç fiyatı 370 bin lira.

*Ortadoğu Grup Resim İstanbul’dan konut almak isteyenler için 1+1’lerde 2 bin lira peşinat ve aylık 784 lira taksit alıyor. Fiyatlar 235 bin 250 liradan başlıyor.

*Erguvan İnşaat ve Demirbaş Yapı Ortaklığı ile inşa edilen Loft Dragos’ta 1+1’lerin satış fiyatı 300 bin liradan başlıyor. 24 ay sıfır faizle vade yapılabiliyor. Projede kira garantisi de veriliyor.

*Kaynak Yapı tarafından inşa edilen Hayat Sultanbeyli'de 12 aydan 48 aya kadar vade farksız, 60 aya 0.56 ve 120 aya 0.76 vade oranıyla kredi kullandırılıyor. 2+1 dairelerin fiyatı 185 bin liradan başlıyor.

*Rönesans Konut’un İstanbul’daki ilk projesi “Sayfiye”de, daire fiyatları 228 bin lira ile 710 bin lira arasında değişiyor. Peşinatlar 1 yıl sonra ödenebiliyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Mono Mimarlık Orion AVM'ye 45 milyon dolarlık yatırım yapacak

Mono Mimarlık Orion AVM'ye 45 milyon dolarlık yatırım yapacak

Mono Mimarlık Tekirdağ Orion AVM'ye 45 milyon dolarlık yatırımla kapasite artışı, otel ve şehir müze

10 Ekim 2017


Ceylan İnşaat ‘Yılın Kurumsal Şirketi’ ödülünü kazandı

Ceylan İnşaat ‘Yılın Kurumsal Şirketi’ ödülünü kazandı

Ceylan İnşaat, bu yıl ilki gerçekleştirilen düzenlenen Altın Badem Ödülleri’nden ‘Yılın Kurumsal Şir

10 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.