İnşaat firmalarının İzmir'e ilgisi artıyor

İzmir'de markalı projelerin sayısı artarken İstanbul, Ankara gibi şehirlerde faaliyet gösteren inşaat firmaları da İzmir'e akın ediyor.

05 July 2019
İnşaat firmalarının İzmir'e ilgisi artıyor Son yıllarda İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde görülen arsa fiyatlarındaki büyük artışların ardından birçok büyük inşaat firması, konut projesi geliştirme adına soluğu İzmir'de aldı. İzmir'in birçok ilçesinde konut piyasasını hareketlendiren bu gelişmeden sonra İstanbul, Ankara ve Bursa gibi büyük şehirlerden şehre göçün artması, konut firmalarının da İzmir'e yönelmesini sağladı.

TÜGEM İzmir Yönetim Kurul Üyesi İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Akıncı, şehrin konut piyasasını değerlendirdi. İzmir'in tatil beldelerinde gayrimenkule olan ilginin Temmuz ayında artığını belirten Akıncı, özellikle sezonluk kiralamalarda oluşan yoğunluğa dikkat çekti.

BÜYÜK ŞEHİRLERDEN GÖÇ

Yaz döneminde İstanbul, Ankara ve Bursa gibi şehirlerden Çeşme ve Bodrum gibi bölgelere akın olduğunu belirten Akıncı, "Son iki yıldır İstanbul, Ankara ve Bursa'dan İzmir’e gelip yerleşme hareketliliği var. Özellikle Çeşme’deki satılık ve kiralık yazlık konutlarda ise yerli ve yabancı yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiğini gözlemliyoruz" şeklinde konuştu.

ÇEŞME'YE İLGİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Endeksa verilerine göre, son bir yıl içerisinde en fazla prim yapan bölge yüzde 26,9 oranıya Çeşme olduğunu hatırlatan Akıncı, "Uzun yıllardır İstanbul ve Ankara’da proje tamamlayan büyük inşaat firmaları, hakim oldukları bölgelerde, belli bir doygunluğa ulaştı. Türkiye’de nitelikli göç alan İzmir’in, üst gelir gurubuna yönelik karma projelere ihtiyacı, gelecek 5 yılda daha fazla artacak. Otobanın yapılması ve hizmete açılması, İzmir’in cazibesini artıracaktır. Bunu ön gören büyük inşaat firmaları, tüketicilerin ihtiyaçları, yabancı yatırımcıların ilgisi, yatırım ortamının iyileşmesi ve daha karlı gördükleri için projelerini İzmir’e yöneltecekler" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum