• Emlak Haberleri
  • ‘İnşaat maliyetini oluşturan ürünlerin yüzde 35’i dışarıdan’

‘İnşaat maliyetini oluşturan ürünlerin yüzde 35’i dışarıdan’

İnşaat malzemelerinde ithalat konusuyla ilgili görüş bildiren Yıldırım Grup İcra Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, “Bir inşaat maliyetinin ortalama yüzde 35’ini yurt dışından sağlıyoruz” dedi.

21 November 2017
‘İnşaat maliyetini oluşturan ürünlerin yüzde 35’i dışarıdan’ Yıldırım Grup İcra Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, dış ticaret anlamında yaşanan gelişmelerin ülkemizi etkilediğini kaydederek, ithal edilen ürünlerin inşaat sektöründe yarattığı etki hakkında görüş bildirdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yıldırım, “100 binanın 35’ini yurt dışına para ödeyerek yapıyoruz, peki 100 binanın kaçını yabancılara satabiliyoruz? Bu konunun üzerinde durulması gerektiğini belirtmek isterim. Konfor, kalite, satış sonrası hizmetten ödün vermeden yerli üretimlere destek verilmeli ve inşaat sektöründe tüm üretimlerle millileşme sağlanmalı” diye konuştu.

“SEKTÖRDE KULLANILAN BÜTÜN ÜRÜNLER MİLLİLEŞTİRİLMELİ”

Yıldırım, “Bir üst yapı inşaatının temelinden çatısına kadar kullandığımız ithal malzeme oranına baktığımız zaman, dış girdinin sektörümüzü ne kadar etkilediğini daha net görebiliriz. Hafriyat, fore kazık için kullanılan makinalardan, kalıp işçiliği için kullanılan malzemelere, elektrik-mekanik makina tesisatlarından, yalıtım malzemelerine; asansörlerden dış cephe kaplamalarına- doğramalara; duvar kâğıtlarından, dekor malzemelerine, aydınlatmalardan, çatı kaplamalarına kadar, bir inşaat maliyetinin minimum yüzde 35’ini yurt dışından sağlıyoruz. Konfor, kalite, satış sonrası hizmetten ödün vermeden yerli üretimlere destek verilmeli ve inşaat sektöründe tüm üretimlerle millileşme sağlanmalı. Teşvikler, indirimler... Vs. Bu anlamda yeniden gözden geçirilmeli. Yüzde 10’luk bir değişimin bile ülke ekonomisine ve sektöre maddi manevi çok büyük avantajlar sağlayacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.ANKARA’DA MARKALI VE PRESTİJLİ PROJELER

Tecrübelerini hayata geçirdikleri projelere aktararak Ankara’da prestijli konutlar üreten Yıldırım Grup, YıldırımKent Gülyazısı Sitesi, Eymir Konutları 1. ve 2. Etap, Beyaz Evler, Ankara Barosu Sosyal Tesisleri, Gökkuşağı Konutları, Mogan Park Evleri, Gölbaşı Ticaret Merkezi, Yıldırım Sera Studio Evleri, Cevizlipark Konutları, Beytepe Beyterrace Konutları gibi önemli projeleri hayata geçirmeyi sürdürüyor.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Ticari gayrimenkullerde bahar dönemi!

Ticari gayrimenkullerde bahar dönemi!

Enflasyon ve faizlerin düşmesini bekleyen piyasalarda, yatırımcıların rotası ofis ve dükkan yatırımı

30 April 2024


Projenin ilk etabı V Yeşilada Göl hızla yükseliyor

Projenin ilk etabı V Yeşilada Göl hızla yükseliyor

İsra Holding tarafından hayata geçirilmekte olan ve İstanbul’un deprem izolatörleriyle donatılmış en

30 April 2024


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum