• Emlak Haberleri
  • İnşaat malzemelerindeki zam krizi konut fiyatlarına da yansıyor

İnşaat malzemelerindeki zam krizi konut fiyatlarına da yansıyor

Çimento fiyatlarındaki artış konut fiyatlarını da etkiliyor.

03 September 2021
İnşaat malzemelerindeki zam krizi konut fiyatlarına da yansıyor Son dönemlerde konut üreticileri tarafından artan malzeme fiyatlarına dair şikayetler geliyordu. Özellikle çimento fiyatlarına yapılan zamlar karşısında müteahhitler iş bırakma eylemi yapmaya hazırlanıyor. İnşaat malzemelerindeki fahiş fiyat artışlarının konut fiyatlarına da yansıdığı belirtiliyor.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından daha önce 2 Eylül olarak duyurulan eylem kararı, son toplantı sonrasında 9 Eylül'e çekildi. İMKON'a bağlı müteahhitler, 9 Eylül günü çimento fiyatlarını protesto amacıyla 15 gün boyunca inşaat üretimini durduracak.

"VATANDAŞLAR DA ETKİLENECEK"

Yaşanan süreci değerlendiren İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, "Çimentocular, 'üretim kapasitesi 115 milyon ton. 80 milyon tonluk üretim var. Bazıları yurtdışına sattığımızdan dolayı tedarik sorunu yaşıyoruz' diye açıklama yapıyorlar. Bu, yurtdışına sattığın için tedarik sorunu değildir, bu içeride üretimi kısıtlayarak fiyatı artırma politikasıdır. Bunu doğru bulmuyoruz. Ayrıca şu anda 4-5 büyük yatırımcının ilgili bakanlıklara çimento fabrikası kurmak için müracaatı olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla içeride çimento üretimini karşılamada kapasite sıkıntısı varsa bu yatırımcılara izin verilerek çimento sektörünün daha da büyütülmesine tarafız. Gerekirse de çağrımız karşılık bulmazsa biz de çimento fabrikaları kurma girişimine başlayabiliriz" ifadelerini kullandı.

Çimento fiyatlarındaki yükselişin ev fiyatlarını da etkileyeceğini, bu durumdan vatandaşın da zarara uğrayacağına dikkat çeken Tellioğlu, "Kararımız Anadolu'nun bize bağlı yaklaşık 40 derneğinde uygun gören meslektaşlarımızın aynı anda tek tip afiş asılması suretiyle başlayacak. Bu bir tavsiye niteliğindedir, kimse buna mecbur değildir. 15 gün süreyle bu afişler asılacaktır. İş güvenliği tehlikesi olan yerler, sözleşmeyle kısa süre içinde işini teslim etmek durumunda olan yerler gibi yerler hariç tüm özel sektörün tamamını kapsayan kesime, iş bırakma boykot çağrısı yapıyoruz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum