• Emlak Haberleri
  • İnşaat Malzemesi Faaliyet Endeksi 145 puan barajını aştı

İnşaat Malzemesi Faaliyet Endeksi 145 puan barajını aştı

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi Ekim 2023 sonuçları açıklandı.

22 November 2023
İnşaat Malzemesi Faaliyet Endeksi 145 puan barajını aştı Bileşik Endeks, eylül ayındaki düşüşün ardından ekim ayında da 0,40 puanlık gerilemeyle 71,30 puana indi. 4 aydır üst üste büyüme gösteren Faaliyet Endeksi ekim ayında bir önceki aya göre 1,4’lük artışla 145,6 puana çıkarken, Güven Endeksi ise ekim ayında bir önceki aya göre 0,43’lük düşüşle 32,95 puana geriledi.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi’nin Ekim 2023 sonuçları açıklandı. Rapora göre, seçimler sonrası iki aylık süreçte toparlanma gösteren, eylül ayında sınırlı ölçüde gerileyen endeks, ekim ayında da düşüşünü sürdürdü.

İnşaat malzemesi sanayi endeksinde durağanlık dönemi

Türkiye İMSAD raporuna göre; İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi, seçimler sonrasındaki 4 aylık süreçte dar bir bant içinde kalarak durağan bir döneme girdi. Bu çerçevede Bileşik Endeks, ekim ayında 0,40’lık düşüşle 71,30 puana geriledi. Raporda, Bileşik Endeks performansının büyük ölçüde iç ve dış pazarlardaki koşullara bağlı olarak faaliyetlerin seyri tarafından belirleneceğine işaret edildi. Güven ve beklentilerdeki kalıcı iyileşmenin ise zaman alacağına vurgu yapıldı.

Faaliyet Endeksi’ndeki yükseliş dördüncü ayında

Rapora göre, seçimler sonrası faaliyetlerde dört ay üst üste büyüme gerçekleşti. Bununla birlikte yurtiçinde para politikasındaki sıkılaşma da etkisini göstermeye başladı. Bu çerçevede ekim ayında bir önceki aya göre 1,4 puan artan Faaliyet Endeksi, 145,6 puana yükseldi. Bu sonuçla Faaliyet Endeksi hazırlandığı dönem içerisinde en yüksek puana ulaşarak rekor tazeledi. Rapora göre, yurt içi satışları ekim ayında bir önceki aya göre geriledi. Satışların azalmasında sıkı para politikasının etkileri görülürken, iç satışlar ise mevsimselliğin etkisiyle sınırlı da olsa büyüme gösterdi. Üretimde ekim ayında yüksek bir artış gerçekleşti. Cirolar da önemli ölçüde genişledi. Ekim ayında yurt dışı ihracat fiyatları ise uzun süre sonra ilk kez geriledi.

Güven Endeksi kırılgan kalmaya devam ediyor

Ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen Türkiye İMSAD raporuna göre; ekim ayında faaliyetlerdeki artışa rağmen Güven Endeksi sınırlı düşüşünü sürdürdü. Güven seviyesi ekim ayında bir önceki aya göre 0,43 puan azalarak 32,95 puana indi. Böylece Güven Endeksi kırılgan ve zayıf kalmaya devam etti. Raporda, politika uygulamalarının inşaat sektörü ile inşaat malzemesi sanayi üzerindeki olası sınırlayıcı etkilerinin öngörülmeye çalışıldığına dikkat çekildi.

Rapora göre Türkiye ekonomisine ilişkin güven seviyesi çok sınırlı ölçüde geriledi. Yurt içi pazarlarda güven sınırlı ölçüde azalırken, ihracat pazarlarına olan güven de uzun bir aranın ardından ekim ayında geriledi. Mevsimsellik etkisinin sonlara doğru yaklaştığına işaret edilen raporda, bunlara bağlı olarak güvenin önümüzdeki birkaç ay daha zayıf ve kırılgan kalacağı tahmin edildi.

Beklenti Endeksi 1,1 puan geriledi    

Rapora göre, ekim ayında düşüş gösteren bir diğer alan ise Beklenti Endeksi oldu. Ekim ayında yeni ekonomi politikalarının daha belirgin hale gelmesi ile yurtiçi ve yurtdışı siparişlerdeki düşüşler; üretim, yatırım ve istihdam beklentilerini sınırladı. Mevsimsellik katkılarının da sona doğru gelmesinin etkisiyle Beklenti Endeksi, ekim ayında bir önceki aya göre 1,1 puanlık gerileme gösterdi. Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerdeki zayıflamanın duraksadığı süreçte, önümüzdeki üç aya ilişkin alınan ihracat siparişleri de gerilemesini üst üste iki aya çıkardı. Rapora göre, iç ve dış pazarlardaki koşullar beklentileri ekim ayında olumsuz etkiledi. Beklenti Endeksi’nde önümüzdeki aylarda da benzer bir eğilimin yaşanması bekleniyor.  

Türkiye İMSAD Hakkında
Kuruluşundan bu yana geçen 39 yılda, Türk inşaat sanayisini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında temsil eden bir sivil toplum örgütü olan Türkiye İMSAD, 88 sanayici firma, 59 sektör derneği, 4 üniversite ve 1 sendika üyesiyle, pazarda 32 binden fazla noktaya etkin bir şekilde ulaşmaktadır. Sürdürülebilir büyüme için yurt içinde ve yurt dışında iş birlikleri geliştiren Türkiye İMSAD, iç pazardaki gelişmeleri yakından izlemekte ve ihracatta ulaşılan başarının artarak sürdürülebilmesi için, dış pazarları yakından takip etmektedir. Türkiye İMSAD, inşaat sektörünün çok önemli grupları olan 35 farklı alt sektörü temsil etmektedir. 2011 yılında Brüksel, 2015 yılında ise Kamerun temsilciliğini kuran, sektörel projeler yürüten, raporlar yayınlayan Türkiye İMSAD, Avrupa Komisyonu’nun fonladığı birçok projeye de liderlik etmektedir. 2018 yılından bu yana buildingSMART Türkiye şubesine ev sahipliği yapmaktadır. 2023 yılından itibaren ECTP, Avrupa Teknoloji Platformu (European Construction Technology) Üyesidir.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum