• Emlak Haberleri
  • İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi eylül ayında 71,70 puan oldu

İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi eylül ayında 71,70 puan oldu

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi Eylül 2023 sonuçları açıklandı.

20 October 2023
İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi eylül ayında 71,70 puan oldu Rapora göre Bileşik Endeks, temmuz ve ağustos aylarındaki toparlanma sonrası eylül ayında bir önceki aya göre 0,27 puanlık gerilemeyle 71,70 puan oldu. Seçim sonrası gösterdiği büyümeyi eylül ayında da sürdüren Faaliyet Endeksi bir önceki aya göre 1,1’lik artışla 144,2 puana çıkarken, Güven Endeksi ise 0,36’lık düşüşle 33,38 puana geriledi.

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi’nin Eylül 2023 sonuçları açıklandı. Rapora göre, temmuz ve ağustos aylarında toparlanma gösteren Bileşik Endeks, eylül ayında sınırlı ölçüde geriledi. Yurt içi ve yurt dışı siparişlerindeki düşüş, güven ve beklentileri olumsuz etkiledi.

Bileşik Endeks iki ayın ardından düşüş gösterdi

Türkiye İMSAD raporuna göre; İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi, seçimler sonrasındaki dört aylık süreçte dar bir bant içinde kalarak durağan bir döneme girdi. Bu çerçevede temmuz ve ağustos aylarında sınırlı artış gösteren endeks, eylül ayında 0,27’lik düşüşle 71,70 puana geriledi. 2023’ün son çeyreğine ilişkin de değerlendirme yapılan raporda, Bileşik Endeks performansının büyük ölçüde iç ve dış pazarlardaki koşullara bağlı olarak faaliyetlerin seyri tarafından belirleneceğine işaret edildi. Güven ve beklentilerdeki kalıcı iyileşmenin ise zaman alacağına vurgu yapıldı.

Faaliyet Endeksi hazırlandığı dönemin en yüksek seviyesine ulaştı

Rapora göre, eylül ayında yeni politikaların netleşmesi ve mevsimselliğin olumlu katkısı ile faaliyetlerdeki ilerleme sınırlı da olsa sürerken, iç satışlar, üretim, ihracat ve cirolarda iyileşme kaydedildi. Bu çerçevede eylül ayında bir önceki aya göre 1,1 puan artan Faaliyet Endeksi 144,2 puana yükseldi. Bu sonuçla Faaliyet Endeksi, ölçülmeye başlandığı 2013 yılından bu yana en yüksek puana ulaşmış oldu.

Rapora göre, yurt içi satışları da eylül ayında bir önceki aya göre arttı. Satışların artmasında sıkı para politikasının etkileri görülürken, mevsimselliğin getirdiği hareketlilik de etkili oldu. Bu kapsamda pazardaki yavaşlamaya rağmen sektördeki ihracat da bir önceki aya göre yükseldi. Öte yandan, inşaat malzemesi sanayi faaliyetlerinin yılın son çeyreğinde içerideki ekonomi politikalarından ve dışarıdaki yavaşlamadan etkileneceğine dikkat çekildi.

Güven Endeksi yurt dışında artarken yurt içinde geriliyor

Ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen Türkiye İMSAD raporuna göre; eylül ayında belirsizliklerin azalmış olması ve faaliyetlerdeki hızlı artışa rağmen Güven Endeksi sınırlı düşüşünü sürdürdü. Güven seviyesi eylül ayında bir önceki aya göre 0,36 puan azalarak 33,38 puana indi. Böylece Güven Endeksi kırılgan ve zayıf kalmaya devam etti. İnşaat sektöründe ve inşaat malzemesi sanayisinde güven sınırlı ölçüde gerilemiş oldu. Yurt içi pazarlarda da güven eylül ayında sınırlı ölçüde azaldı. İhracat pazarlarına olan güven ise eylül ayında artışına devam etti. Rapora göre, inşaat malzemesi sanayisinde güvenin yeniden kazanılması zaman alacak.

Beklenti Endeksi yeniden gerileme trendine girdi

Rapora göre, eylül ayında düşüş gösteren bir diğer alan ise Beklenti Endeksi oldu. Beklentileri büyük ölçüde yeni ekonomi politikaları ile alınan yurt içi ve yurt dışı siparişleri şekillendirdi. Bu çerçevede yurt içi ve yurt dışı siparişlerdeki düşüşlerden etkilenen Beklenti Endeksi bir önceki aya göre 0,7 puanlık bir gerileme gösterdi. Eylül ayında uygulanan yeni politikalar ile yurt içi siparişler ve dışarıdaki yavaşlama ile ihracat siparişlerindeki düşüşler olumsuz etki yarattı. Böylece beklentilerin ağustos ayında seçimler sonrası verdiği ilk olumlu tepki kısa sürmüş oldu. Önümüzdeki üç ayın üretim, yatırım ve istihdam beklentileri de eylül ayında bir önceki aya göre düşüş gösterdi. Buna bağlı olarak, üretim beklentileri de uzun süre sonra zayıfladı. Rapora göre, Beklenti Endeksi’nde önümüzdeki aylarda da benzer bir eğilimin yaşanması bekleniyor.  

Türkiye İMSAD Hakkında
Kuruluşundan bu yana geçen 39 yılda, Türk inşaat sanayisini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında temsil eden bir sivil toplum örgütü olan Türkiye İMSAD, 86 sanayici firma, 56 sektör derneği, 4 üniversite ve 1 sendika üyesiyle, pazarda 32 binden fazla noktaya etkin bir şekilde ulaşmaktadır. Sürdürülebilir büyüme için yurt içinde ve yurt dışında iş birlikleri geliştiren Türkiye İMSAD, iç pazardaki gelişmeleri yakından izlemekte ve ihracatta ulaşılan başarının artarak sürdürülebilmesi için, dış pazarları yakından takip etmektedir. Türkiye İMSAD, inşaat sektörünün çok önemli grupları olan 35 farklı alt sektörü temsil etmektedir. 2011 yılında Brüksel, 2015 yılında ise Kamerun temsilciliğini kuran, sektörel projeler yürüten, raporlar yayınlayan Türkiye İMSAD, Avrupa Komisyonu’nun fonladığı birçok projeye de liderlik etmektedir. 2018 yılından bu yana buildingSMART Türkiye şubesine ev sahipliği yapmaktadır. 2023 yılından itibaren ECTP, Avrupa Teknoloji Platformu (European Construction Technology) Üyesidir.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konut piyasası üçlü kıskaçta

Konut piyasası üçlü kıskaçta

Faizdeki rekor artış ve erişimin zorlaşması ile konut kredisi stoku erimeye başladı. Konut satışları

29 November 2023


Konut satışları düştü, arsalar rekor kırdı!

Konut satışları düştü, arsalar rekor kırdı!

Konut ve otomobil fiyatlarının rekor seviyelerde arttığı dönemde arsa, tarla ve ticari gayrimenkul s

29 November 2023


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum