• Emlak Haberleri
  • İnşaat malzemesi sanayi endeksi haziranda 71,10 puan oldu

İnşaat malzemesi sanayi endeksi haziranda 71,10 puan oldu

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi Haziran 2023 sonuçları açıklandı.

26 July 2023
İnşaat malzemesi sanayi endeksi haziranda 71,10 puan oldu Bileşik Endeks, haziran ayındaki çalışma gün sayısının azalmasına bağlı olarak bir önceki aya göre 0,35’lik gerilemeyle 71,10 puana düştü. Rapora göre, ekonomide rasyonel zemine geri dönüşün güven ve beklentiler üzerinde yarattığı iyimserlik, haziran ayında yerini temkinli durağanlığa bıraktı. Bu çerçevede Güven Endeksi haziran ayında bir önceki aya göre 0,47’lik düşüş ile 34,23 puana gerilerken, Faaliyet Endeksi ise 0,2’lik azalma ile 137,8 puan seviyesinde gerçekleşti.

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi’nin Haziran 2023 sonuçları açıklandı. Rapora göre depremin olumsuz etkilerini ve seçimlere ilişkin belirsizlikleri büyük ölçüde geride bırakan inşaat malzemesi sanayisi haziran ayında çalışma gün sayısında yaşanan önemli düşüşe takıldı. Ekonomide rasyonel zemine geri dönüşün güven ve beklentiler üzerinde yarattığı iyimserlik de haziran ayında yerini temkinli bir durağanlığa bıraktı.

Mevsimselliğin sektöre katkısı sınırlı oldu

Türkiye İMSAD raporuna göre; haziran ayındaki çalışma gün sayısının azlığı nedeniyle sınırlanan Bileşik Endeks, bir önceki aya göre 0,35’lik gerilemeyle 71,10 puana düştü. İç satışlar, üretim, ihracat ve cirolar haziran ayında durağanlaşırken, mevsimselliğin sektöre katkısı da sınırlı oldu. Bileşik Endeks yılın ilk yarısında dalgalı ve durağan eğilim içinde kalırken, yılın ikinci yarısındaki performansın büyük ölçüde yeni ekonomi politikaları ve dış pazardaki koşullar tarafından belirleneceği vurgulandı.

Rapora göre haziran ayındaki çalışma gün sayısının azalması, faaliyetleri de olumsuz etkiledi. Haziran ayındaki mevsimsellik ise endekse olumlu katkı sağladı. Tüm bu gelişmeler sonucu haziran ayında alt faaliyet gruplarında sınırlı hareketler gerçekleşti. Çalışma gün sayısındaki önemli düşüşe rağmen ihracat ve üretimdeki artış dikkat çekici olurken, Faaliyet Endeksi haziran ayında bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak 137,8 puan seviyesinde gerçekleşti. Seçimler sonrası belirsizliklerin en aza inmesi ve ekonomide rasyonel politikalara dönüş tercihleri de Faaliyet Endeksi’ni olumlu etkiledi.

Güven Endeksi yurt içinde geriledi, ihracat pazarında yükseldi

Ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen Türkiye İMSAD raporuna göre; mayıs ayında belirgin bir yükseliş gösteren Güven Endeksi haziran ayında yeniden sınırlı ölçüde geriledi. Raporda, ekonomide rasyonel zemine geri dönüş tercih edilmesine rağmen, güvenin desteklenmesi için uygulamaların görülmesi gerektiği belirtildi. Buna göre Güven Endeksi haziran ayında bir önceki aya göre 0,47’lik düşüşle 34,23 puana indi. Yurtiçi pazarlarda güven haziran ayında sınırlı ölçüde azalırken, ihracat pazarlarına olan güven sınırlı ölçüde yükseldi. Rapora göre ekonomi politikalarında rasyonel zemine geri dönüş hedefi de ilk aşamada olumlu karşılandı. Ancak haziran ayında döviz kurları, maliyetler ve faizler tarafında önemli artışlar yaşanmasının faaliyetlere etkisi sınırlayıcı oldu. Haziran ayında çalışma gün sayısının azalması ile bu etkinin tam olarak görülemediği, önümüzdeki aylarda politikaların etkilerinin daha net hissedileceği belirtildi.

Beklentilerde iyileşme haziran ayında durağanlaştı  

Rapora göre, haziran ayında düşüş gösteren bir diğer alan ise Beklenti Endeksi oldu. Ekonomide rasyonel zemine dönüş hedefi beklentileri olumlu etkiledi. Ancak haziran ayında döviz kurları, faizler, ücretler, vergilerdeki artış beklentisi ve maliyetlerdeki artışların olası enflasyonist ve işleri yavaşlatıcı etkileri, beklentileri sınırladı. Beklenti Endeksi’ni etkileyen en önemli unsur ise seçimlerin tamamlanması ve seçimler sonrasına ilişkin siyasi ve ekonomik belirsizliklerin azalması oldu. Ancak ekonomide rasyonel zemine geri dönüş uygulamaları haziran ayında beklentileri tam olarak etkilemedi. Haziran ayında döviz kurları, faizler, ücretler, vergiler ve diğer maliyetlerdeki artışlar beklentileri sınırladı. Tüm etkenler göz önüne alındığında, Beklenti Endeksi haziran ayında bir önceki aya göre 0,1 puan azaldı. Böylece Beklenti Endeksi, haziran ayında seçim sonrası döneme ilişkin olarak durağan bir tepki gösterdi. Alınan iç ve dış siparişlerde artışlar yaşanırken, önümüzdeki döneme ilişkin üretim, yatırım ve istihdamda büyümeler öngörüldü.
                         
Türkiye İMSAD Hakkında

Kuruluşundan bu yana geçen 39 yılda, Türk inşaat sanayisini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında temsil eden bir sivil toplum örgütü olan Türkiye İMSAD, 86 sanayici firma, 55 sektör derneği, 4 üniversite ve 1 sendika üyesiyle, pazarda 32 binden fazla noktaya etkin bir şekilde ulaşmaktadır. Sürdürülebilir büyüme için yurt içinde ve yurt dışında iş birlikleri geliştiren Türkiye İMSAD, iç pazardaki gelişmeleri yakından izlemekte ve ihracatta ulaşılan başarının artarak sürdürülebilmesi için, dış pazarları yakından takip etmektedir. Türkiye İMSAD, inşaat sektörünün çok önemli grupları olan 35 farklı alt sektörü temsil etmektedir. 2011 yılında Brüksel, 2015 yılında ise Kamerun temsilciliğini kuran, sektörel projeler yürüten, raporlar yayınlayan Türkiye İMSAD, Avrupa Komisyonu’nun fonladığı birçok projeye de liderlik etmektedir. 2018 yılından bu yana buildingSMART Türkiye şubesine ev sahipliği yapmaktadır.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum