İnşaat sektöründe fırsat dönemi devam ediyor

Sektörde Ağustos ayının başında başlayan hareketlilik devam ediyor.

22 August 2019
İnşaat sektöründe fırsat dönemi devam ediyor Kamu bankalarının Ağustos ayının ilk günü konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına çekmesinden sonra hareketliliğin başladığı inşaat sektöründe Kurban Bayramı'nın araya girmesiyle bir durağanlık olmuş, sonrasında özel bankaların da konut kredisi faiz indirimine gitmesiyle yeniden canlılık başlamıştı. İnşaat sektörü temsilcileri ise yatırımcıların, konut almak için en uygun zaman içerisinde olduklarını bir kez daha yeniledi.

SEKTÖR DENGELENME SÜRECİ İÇERİSİNDE

Son yıllarda artan konut stoğunu eritme çalışmaları sürerken bu yıl ve gelecek yıl içerisinde eskiye oranla daha az konut üretilmesi bekleniyor. Sektörün son durumunu Milliyet Gazetesi'nden Duygu Erdoğan'a değerlendiren Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, sektörün dengelenme sürecinde olduğunu belirterek, "Yeni yapı ruhsatlarının düşüşü bunu gösteriyor. Bu nedenle mevcut konutların kıymeti artacak. Ev sahibi olmak isteyen tüketiciye ve yatırımcıya ellerini çabuk tutmalarını öneririm. Mevcutta tüketicinin konut talebinin arttığı malum. Artık bunun alıma dönmesi için bütün koşullar da hazır durumda" şeklinde konuştu.
Konut kredilerinde son rakamları açıklayan Elmas, kamu bankalarına 500 bin liraya kadar olan konutta 15 yıl vadede yüzde 0.99 kredi faizi uygulamalarına bugüne kadar 50 bin kişinin başvuru yaptığını aktardı.

"KONUT ALMAK İÇİN TÜM KOŞULLAR HAZIR"

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ise yatırımcıların okul sezonunun başlamasıyla daha hızlı şekilde konut talebinde olacağın belirterek, "Çok yüksek bir konut talebi var ama beklemedeydi. Artık konut almanın tam zamanı. Üreticiler de yeni ürün üretmediği için, eski projeler ve inşa halindeki projeler değerleniyor. Piyasalarda hareket olunca inşaatçı yapamadığı zamları ilave edecek. Fiyatlarla direndik ama bir yere kadar. Tavsiyemiz; ev sahibi olmak isteyen, bu fiyatlar ve oranlardan yararlansın. Konut almak için tüm koşullar hazır durumda" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum