İnşaat Sektöründen ‘Günah Çıkaracak’ Nitelikte Çalışma

23 Haziran 2014
PAYLAŞ
İnşaat Sektöründen ‘Günah Çıkaracak’ Nitelikte Çalışma

Küresel ısınmaya neden olan karbondioksit salınımının yüzde 40’ından sorumlu olun inşaat sektörü 'günah çıkaracak' nitelikte çalışmalar başlattı.

Bu çalışmalardan biri de tamamlandığında Ankara’nın en yüksek konut kulesi olacak 185 metrelik One Tower projesi... Proje, sunduğu çevresel çözümler sayesinde 50 yılda 50 bin ağacı kurtarmak hedefleniyor.

Özçelik-Pelit-Tan ortaklığıyla inşa edilen One Tower’da, Leed Gold Sertifikası adaylığını yanı sıra enerji tasarrufundan çevre kirliliğine kadar her detay ele alınıyor.

LEED GOLD SERTİFİKASINA SAHİP İLK BİNA

İto Yatırım ortaklarından Özkan Özçelik, One Tower’ın Ankara’nın Leed Gold sertifikasına sahip ilk binası olacağının altını çizdi.

150 DÖNÜM ORMANA BEDEL

Özçelik, karbon izi çalışmalarına göre, One Tower projesindeki çevresel yapılardan dolayı yıllık bin ağaca bedel enerji tasarrufu öngörüldüğünü belirterek, “One Tower projemizde en az 50 bin ağaca bedel karbon salınımının önüne geçmiş olacağız. Bu da yaklaşık 150 dönüm orman alanına bedel. Bu nedenle projemizde çevresel değerlere verdiğimiz önem nedeniyle ayrıca gurur duyuyoruz” dedi.

Özçelik, enerji tasarrufunun doğal olarak konut sahiplerinin bütçesine de olumlu yansımasının olacağını, enerji giderlerinin yüzde 25 ile 28.7 arasında azalacağının öngörüldüğünü kaydetti.


"İnşaat Sektöründen ‘Günah Çıkaracak’ Nitelikte Çalışma" haberine ait yorum yok

Yorum Yap