• Emlak Haberleri
  • İnşaatta yerli malzeme konut fiyatlarını düşürecek mi?

İnşaatta yerli malzeme konut fiyatlarını düşürecek mi?

Bakanlık, inşaatta yerli malzeme kullanımı konusunda çalışma başlattı. Sektörde bu durum heyecan yarattı.

14 September 2020
İnşaatta yerli malzeme konut fiyatlarını düşürecek mi? Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimi hafta yaptığı açıklamada inşaatta yerli malzeme kullanılması konusunda çalışma başlattıklarını duyurmuştu. Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Emlak Katılım Bankası ve Emlak Konut GYO, yerli malzeme üretimi noktasında önemli katkı sağlayacak.

İnşaatta yerli malzeme kullanıma fikri müteahhitlerden destek görürken ilerleyen dönemlerde ev fiyatlarına nasıl yansıyacağı da vatandaşlar tarafından merak edilmeye başladı.

"MALİYET DÜŞERSE KONUT FİYATLARI DA DÜŞER"

İnşaat sektöründe yerli malzeme kullanımı çalışması, İzmir'de faaliyet gösteren müteahhitler tarafından değerlendirildi. Yeni Asır'ın aktardığı habere göre, konu hakkında değerlendirmelerde bulunan İzmir Müteahhitler Federasyonu (İMFED) Başkanı Ziya Dağlıer, inşaatta yüzde 100 yerli ürün kullanımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başlatmış olduğu seferberliğe destek verdiklerini belirtti.

İzmir Müteahhitler Federasyonu olarak üzerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını belirten İMFED Başkanı Dağlıer, "Üyelerimizi daha çok yerli ürün kullanmaları konusunda teşvik edeceğiz. Dövize bağlı olarak inşaat maliyetlerinde çok büyük artışlar meydana gelmişti. Bu artışlar yerli üretimle gerileyecek. Maliyetlerimiz düşerse biz de bunu konut fiyatlarına indirim olarak yansıtırız" diye konuştu.

"TÜM MÜTEAHHİTLER SEFERBER OLMALI"

İzmir Müteahhitler Derneği (İMDER) Başkanı ve Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Basın Sözcüsü İslam Yıldırım ise inşaatlarda yüzde 100 yerli ürün kullanımının ne kadar gerçekleşebileceğine bakılması gerektiğini belirterek, "Sadece Bakanlığın değil 300 bin müteahhitin seferber olması gerek. Ülkemizde yerli marka kalitesiz algısı var. Öncelikle bunu yıkmamız lazım. Ankara'da fason olarak üretilip ihraç edilen ve etiket yapıştırılıp ülkemizde satılan ürünler olduğunu biliyoruz. 2018 yılında sadece 750 milyon dolarlık musluk ithal ettik. Bizim ülkemizde musluk üretilmiyor mu? İthal ürünler daha çok markalı projelerde kullanılıyor. Küçük ve orta ölçekli inşaat şirketleri daha çok yerli ürün kullanıyor" ifadelerini kullandı.

Yerli ürünün konut fiyatlarına etkisinde arsaların durumunun da önemli olacağına dikkat çeken Yıldırım, "Devletin de yerli ürün kullanan firmaları desteklemesi gerekiyor. Ülkemizde yerli malzeme kalitesi son 10 yılda çok arttı. Konut fiyatlarının düşmesi için önce arsa maliyetleri azaltılmalı" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum