• Emlak Haberleri
  • 'İnternet ilanlarında emlakçının yetki belgesini sorgulayın' uyarısı

'İnternet ilanlarında emlakçının yetki belgesini sorgulayın' uyarısı

İnternet ortamında belgesiz kişilerin ilanlarının yer aldığı belirtiliyor.

03 February 2021
'İnternet ilanlarında emlakçının yetki belgesini sorgulayın' uyarısı Emlakçılık faaliyetlerinde yeni dönem geçtiğimiz aylarda başladı. Emlak sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sahip olması gereken özellikleri belirleyen ve yetki belgesi koşulu getiren 'Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik' 5 Haziran 2018 yürürlüğe girdi. Yönetmelikte belirtilen yetki belgesini almak için belirlenen son tarih ise 31 Ağustos 2020 günüydü.

Posta'da yer alan habere göre, 31 Ağustos gününden sonra yetki belgesine sahip olmayan emlakçıların faaliyetlerde bulunmaması gerekiyordu. Ancak özellikle internet ortamında yetki belgesine sahip olmayanların halen ilan yayınladığı belirtiliyor.

Hayata geçirilen yönetmelikte, internet ortamında taşınmaz ticaretine yönelik ilan verilmesine aracılık yapan portallar için 'işletmelerin üyeliğinden önce yetki belgesi kontrolü yaparak yetki belgesine sahip olmayan işletmeleri üye yapmamak' koşulu yer alıyor. Bu durumun henüz yeni üyeler için uygulandığı belirtiliyor. Önceden kayıt olmuş mevcut üyelere yönelik geriye dönük bir uygulama gerçekleştirilmiyor.

BAKANLIĞA ŞİKAYET EDİLDİ

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, söz konusu yeni yönetmeliğin ilan portallarına sorumluluk yüklediğini belirterek, "Yönetmelik 'yetki belgesi olan emlak işletmelerini ilan portallarına üye yapabilirsiniz, ilan girişlerine izin verebilirsiniz' diyor. Ancak eskiden üyeliğini almış kişilerin yetki belgesi olmasa da üyelikleri devam ettiriliyor" diye konuştu.

Gayrimenkul ilan portallarının yönetmeliğin yürürlüğe girmesine rağmen yetki belgesi olmayan işletmelere üyelik açmayı sürdürdüklerine dikkat çeken TÜGEM Başkanı Akdoğan, "Bu durumu Ticaret Bakanlığı'na bildirdik ve alenen 12'nci maddenin ihlal edildiğini söyledik. Bu ihbarımız üzerine, Ticaret Bakanlığı uyarıda bulundu, artık yetki belgesi olmayanlara üyelik açmıyorlar, bunu durdurdular" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum