İnternetten tapu işlemleri nasıl yapılır?

Getirilen yeni uygulama ile artık internet üzerinden tapu işlemleri yapılabilecek. Peki internetten tapu işlemleri nasıl yapılacak? Detaylar haberimizde…

03 Eylül 2017
İnternetten tapu işlemleri nasıl yapılır? Tapu ve Kadastro Müdürlüğü devrim niteliğinde bir uygulama hayata geçirdi. Buna göre artık tapu işlemleri internet üzerinden halledilebilecek. Yeni sistemle vatandaşların tapu dairesine gitmesine gerek kalmazken böylelikle hem tapu dairelerindeki yoğunluk azalacak, hem de insanların işleri kolaylaşacak.

İNTERNETTEN TAPU İŞLEMLERİ HANGİ ADRESTEN YAPILACAK?

Yeni uygulama ile tapu işlemlerinde online dönem resmen başlamış oluyor. Vatandaşlar internetten tapu işlemlerini, e-devlet üzerinde yer alan web tapu bölümüne kimlik doğrulama sistemiyle sisteme giriş yaparak yapabilecekler.

İNTERNETTEN HANGİ TAPU İŞLEMLERİ YAPILIR?

E-devlet üzerinden tapu işlemlerini online yapmak isteyenler, tapu dairelerine gitmeden üzerine kayıtlı taşınmazların devir işlemlerini başlatabilecekler. Ayrıca web tapu uygulaması ile üzerlerine kayıtlı olan gayrimenkullerin bilgisine de ulaşabilecekler.

Web tapu üzerinden yapılan işlemler tapu müdürlüklerine iletilecek. Yapılan başvurular ilgili memurlar tarafından yetkili kişilere iletilecek. İnternetten yapılan tapu işlemi için yetkiyi alan kişi de gerekli aşamalardan sonra işlemi hayata geçirecek. Tüm işlemler vatandaşa SMS bilgisi olarak iletilirken vatandaşların yapması gereken tek işlem, tapu işleminin tamamlanması için imza atmaya gitmek olacak. İmza tarihi ve saati de vatandaşa e-devlet sistemine kayıtlı telefon numarasına SMS olarak iletilecek. Ayrıca tapu harcı ödemesi gibi gerekli ödemeler de online olarak ödenebilecek.

İNTERNETTEN TAPU İŞLEMİNİN FAYDALARI

Tapu işlemlerinde yeni bir dönem başlıyor. Artık online olarak tapu işlemleri yapılabilecek. Bu sistem beraberinde birçok fayda da getiriyor. Öncelikle insanlar için zaman tasarrufu sağlanacak. Artık insanlar tapu dairelerinde zamanlarını harcamayacak. Tek yapmaları gereken web tapu uygulamasını kullanarak tapu işlemlerini başlatmak ve işlemin tamamlanması için imza atmaya gitmek.

İnternetten tapu işlemlerinin bir diğer faydası da sahteciliğin önüne geçecek olması. Web tapu uygulaması ile dolandırıcıların önü kesilmiş olacak. Yeni sistem ile her türlü işlem SMS olarak ilgili kişiye iletilecek. Böylelikle insanlar tapu işlemlerinin her aşamasına dahil olabilecekler.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.