İpotekli Eve Haciz Konur Mu ?

Taşınmazına ipotek koyduran vatandaşlar ipotekli eve haciz konur mu sorusunun yanıtını merak ediyor. Peki, ipotekli eve haciz konur mu? İşte yanıtı...

30 Mart 2015
İpotekli Eve Haciz Konur Mu ?

Taşınmazına ipotek koyduran vatandaşlar ipotekli eve haciz konur mu sorusunun yanıtını merak ediyor. Peki, ipotekli eve haciz konur mu? İşte yanıtı...

Bankadan kredi alınması durumunda taşınmaz üzerine ipotek konuluyor. Alıcı için krediye onay verirse, ipotek koyan banka yeni bankayla görüşüyor ve satıcıya verilecek nakit para bloke çek olarak tahsis ediliyor ve tapuda konuta 2. dereceden ipotek konuluyor.

Alım satım işlemleri tamamlandıktan sonra konut üzerindeki ikinci ipotek kaldırılıyor ve birinci ipoteğin yerini alıyor. Fakat birinci dereceden ipotekli eve kredi onayı verip vermeme yetkisinin tamamen banka inisiyatifinde olduğu unutulmaması gerekiyor.

Borçlu olan bir kişinin alacaklıya borcunu ödememesi durumunda icra takibi başvurusuyla birlikte haciz memuru tarafından kişinin mallarına el konulmasına haciz işlemi başlatılıyor.

Haciz işlemi alacaklının başvuru yapmasından sonra üç gün içinde gerçekleşebiliyor. İcra takibine yedi gün içinde itiraz etme ya da borcunu ödeme hakkı da bulunuyor. Eğer ödenmezse haciz işlemi uygulamaya konuluyor. Peki ipotekli eve haciz gelir mi?

İcra kanununa göre üzerinde haciz veya ipotek olsa da; söz konusu mallar, kişinin malvarlığına dahil edilip; üzerine icra takibi başlatılabiliyor. Fakat üzerine haciz konan evin tek mesken olması halinde İcra Hakimliği'ne şikayet yoluyla, bu evin tek ev ve konut olması sebebiyle haczedilemeyeceği yolunda bir dava açılabiliyor.

-

İptekli Eve Haciz Konur Mu ?

-

Söz konusu durumda borçlunun haline münasip evinin haczedilemeyeceği yolunda bilinen bu kuralın istisnaları da bulunuyor. Bunlar; İpotek verilmesi halinde itiraz edilemeyeceği, Evin değerinin fazla olması halinde, satışın yine de yapılarak, borçluya, küçük de olsa bir ev alacak kadar para ayrılmasıdır.

Borçlu aleyhine yapılan takip kesinleşirse alacaklının talebi ile sahibi olduğu gayrimenkule haciz tatbik edilir, bu da tapuya işlenir. Fakat iki sene içinde hukuki işlem yapılmazsa haciz kendiliğinden kalkmış oluyor.

Bu yazıda ipotekli eve haciz konur mu sorusunun yanıtı yer alıyordu. İpotekli evlerle ilgili diğer sorunlar ise şöyle sıralanıyor :

İPOTEK NEDİR, NASIL YAPILIR?

İPOTEKLİ EVE İKİNCİ İPOTEKLE KREDİ ALMA

İPOTEKLİ EV NASIL SATILIR?

İPOTEKLİ EV NASIL SATIN ALINIR?

-

İptekli Eve Haciz Konur Mu ?HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.