İpotekli Konut Satışları Artıyor

11 Ocak 2016
PAYLAŞ
İpotekli Konut Satışları Artıyor

Konut satışları artmaya devam ediyor. Eva Gayrimenkul tarafından hazırlanan Periskop Analizi’ne göre Türkiye genelinde toplam konut satışları geçen senenin aynı dönemine kısayla yüzde 11,25 artış gösterdi…

Eva Gayrimenkul tarafından her ay yayınlanan Periskop Analiz’in Aralık ayı raporu açıklandı. Rapora göre Türkiye genelinde toplam konut satışları geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 11,25 arttı. İpotekli konut satıları ise yüzde 14’e ulaştı.

Geçen yılın Kasım sonu itibariyle bir öncesi yılın aynı dönemine göre yüzde 1 daralma gösteren konut satışları 2 yılda yüzde 10 büyüdü.

İstanbul'da konut satışlarında geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 7, İzmir'de yüzde 10, Ankara'da ise yüzde 12 artış görüldü.

Rapora göre Kasım ayı itibariyle son bir yıllık süreçte, konut kredisi kümülatif değişiminin yüzde 15 artış gösterdiği kaydediliyor. Yeni veriler, geçen yılın aynı döneminde yüzde 13 büyüyen konut kredileri bu yıl yüzde 15 büyümeyi başardığını ortaya koyuyor. Kredi miktarının önümüzdeki aylarda biraz daha hareketleneceği, ancak bir süre sonra tekrar durağanlaşacağı öngörülüyor.

Rapora göre kullanıcı için konut kredisindeki maliyetlere bakıldığında, Kasım ayında 10 yıllık vadede kredi maliyetlerinin aylık yüzde 1,10 ila yüzde 1,25 arasında değiştiği görülüyor. Bankalar arasında farklılık olmakla birlikte 100 bin TL tutarında kredi için aylık ödemelerin 10 yıllık vadede bin 505 TL, 5 yıllık vadede ise 2 bin .286 TL dolayında seyrediyor. Takipteki kredilerdeki değişime bakıldığında ise 2015 Kasım’da, konut kredileri içinde takipteki konut kredi miktarının sadece yüzde 0,48 düzeyinde olduğu, söz konusu oranın 2014 Kasım ayında yüzde 0,51 olduğu kaydediliyor. Periskop Analiz'in verilerine göre takipteki kredilerin toplam kredi hacmi içindeki büyüklüğünün kredi miktarıyla aynı hızda büyümediği de belirtiliyor.


"İpotekli Konut Satışları Artıyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap