İpotekli konut satışlarında dikkat çeken artış

Sektör temsilcileri, faiz indirimlerinden memnun durumda.

02 December 2019
İpotekli konut satışlarında dikkat çeken artış 2019 yılının ilk yarısını yüksek faiz oranları altında sancılı bir şekilde geçiren konut sektörü, Ağustos ayı itibariyle başlayan konut kredisi faiz indirimleriyle yeniden canlandı. Sektör temsilcileri, yaşanan faiz indirimleriyle yeni yıla umutla bakıyor.

Ekim ayında Türkiye genelinde 142 bin 810 adet konut satışı gerçekleşti. Bu ay içerisinde ipotekli konut satışlarında yüzde 525 oranında artış yakalanması dikkat çekti. Söz konusu dönemde yapılan genel satıştan ipotekli konut satışları yüzde 35.3 oranında pay sahibi oldu.

ÖZEL BANKALARIN ETKİSİ

Konut kredisi faiz indirimlerinde yılın ikinci yarısında başlayan faiz indirimleri başlarda kamu bankaları özelinde geçerli olmuş, özel bankalar sonraki dönemde faiz indirimlerine gitmişti. KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, sektörde kara bulutların dağıldığını ve morallerin yerine geldiğini belirterek, "Bazı özel bankaların yüzde 1'in altında konut kredisi vermeye başladığını memnuniyetle gözlemliyoruz. Özel bankaların hepsinin konut kredisi faiz oranlarını kamu bankalarının sunduğu seviyeye getirmesi durumunda, piyasa daha da canlanacak ve lokomotif sektördeki hareketlilik birçok sektörü olumlu etkileyecek" ifadelerini kullandı.

"İLK SATIŞLARDA GERİLEME OLDU"

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise ikinci el konut satışlarında ipotekli satışların artış göstermesine rağmen ilk kez satılan konutlarda gerileme gösterdiğine dikkat çekerek, "İkinci eldeki konutlar önümüzdeki aylarda yavaş yavaş piyasadan çekildikçe ilk satışların artması muhtemel. Ocak-Eylül dönemindeki yapı kullanma izin belgesi rakamları, son üç yılın seviyelerine yakın gözüküyor. Bu hızla gidilirse 2019'da 750 bin civarında konut kullanıma sunulur. Burada kritik nokta bu yeni konutların ne kadarının satılacağı, ne kadarının konut stokuna ekleneceğidir. Faizdeki düşüş konut satışlarını genel olarak artırır. Ancak burada konutun fiyatı ve kişinin alım gücü gibi faktörler de önemlidir" şeklinde konuştu.

İnşaat sektörünün son durumunu global piyasadan örneklerle değerlendiren Durbakayım, "İnşaat sektörü, 'Devlet nasıl olsa destek olur’ beklentisiyle fiyatları yeterince indirmedi. New York ve Londra gibi metropollerde bile emlak fiyatlarında son iki yılda düşüşler yaşandı. Türkiye ekonomisinin zorlandığı bir dönemde, konut fiyatlarındaki düşüş oranı, New York ve Londra'nın altında kaldı. Sadece faizlerin düşmesi, inşaat sektörünün önceki yıllarda yaşadığı parlak günleri geri getirmeyebilir. Yatırımcıyı konut yatırımına tekrar yöneltecek adımlar atılmalı" diye konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum