İranlı yatırımcılar İzmir'i tercih ediyor

Türkiye'de en çok konut yatırımı yapan yabancılar arasında olan İranlıların İzmir'e ilgisi arttı.

04 August 2020
İranlı yatırımcılar İzmir'i tercih ediyor Son yıllarda Türkiye genelinde yabancı yatırımcıların konut yatırımları artarken bu yatırımcılar arasında İranlılar zirvede yer alıyor. İranlıların başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde konut yatırımı yaptığı bilinirken son dönemlerde İzmir'deki yatırımlarının da arttığı ifade ediliyor.

DHA'nın aktardığı habere göre, Türkiye'de yaşamını sürdürmek isteyen İranlı vatandaşların çoğunlukla İzmir'de konut yatırımı yaptığını ifade eden Gayrimenkul Danışmanı Vahid Raghebi, İzmir'in kültürel yakınlığı ve güvenli şehir olmasının etkili olduğunu belirtti.

8 yıldır İzmir'de yaşadığından bahseden Rahhebi, "İzmir'i beğendim. Daha sonra emlak işine başladım. İranlı ya da Arap müşteri kendi dilinde birini bulamadığı için burada konut ararken zorluk çekiyordu. Bu ihtiyacı fark ettim. Müşteri güvenerek alışverişini yapıyor" şeklinde konuştu.

MAVİŞEHİR'E İLGİ VAR

Koronavirüs salgını dönemindeki satışları değerlendiren Raghebi, "Pandemiden önce gelenlere satışlar devam ediyor. İran'dan gelip Türk vatandaşı olmak isteyen çok sayıda müşterimiz var. İzmir'i İranlılar çok tanımıyordu. Biz İzmir'in tanıtımını yaptık. Güzel bir ilgi gördü. İran, Irak, Afganistan'ın ardından Avrupa ülkeleri İzmir'e ilgi gösteriyor. Daha çok Mavişehir, Karşıyaka ve Narlıdere tarafını tercih ediyorlar. Daha güvenli olması nedeniyle sitelerden konut alıyorlar. Talepler Alaçatı, Çeşme ve Urla'da da arttı" diye konuştu.

İran'daki gayrimenkul fiyatlarının İzmir'e göre daha yüksek olduğuna dikkat çeken Raghebi, "İzmir'in kültür yakınlığı nedeniyle İranlılar İzmir'e gelmek istiyor. Daha yakın ve ulaşım kolay. Geldiklerinde burada yatırım da yapıyor. Çünkü buraya gelenler parası olanlar. Bir süre burada yaşadıktan sonra yatırım da yapıyorlar" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum