İş GYO’dan Altunizade ve Tuzla’da iki yeni proje

TSKB GYO ile birleşme kararı iptal olan İş GYO, İstanbul’da iki yeni konut projesine imza atacağını duyurdu.

25 Temmuz 2017
İş GYO’dan Altunizade ve Tuzla’da iki yeni proje TSKB GYO ve İş GYO geçen yıl kasım ayında mevcut kira gelirlerinin artırılması ve portföyün çeşitlendirilmesi amacıyla alınan birleşme kararından vazgeçtiğini duyurdu. İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Tugay Tanes, şirketin portföy çeşitlendirme ve kira gelirlerinin artırılması hedefinin sürdüğünü söyledi. Tanes, bu doğrultuda 2017 yılında İstanbul’da yaklaşık 250 milyon liralık otel yatırımına başlamayı planladıklarını açıkladı.

Tugay Tanes, otel yatırımı ve devam eden projelerin tamamlanmasının ardından 200 milyon lira civarında seyreden kira gelirlerinin 2020 ile birlikte 300 milyon liraya çıkmasını beklediklerini vurguladı. Ayrıca, Altunizade’de 400 milyon TL, Tuzla’da 650 milyon TL ciro öngördükleri iki yeni konut projesinde çalıştıklarını açıkladı.

Reuters’a açıklama yapan Tanes, "Birleşme olsun olmasın, bizim asli hedefimiz kira geliri açısından portföyü mümkün olduğunca yukarı çekmek. Portföy çeşitliliği ve kira gelirlerini artırma yönündeki stratejimizi koruyoruz. Kadıköy'de bir şehir oteli yatırımına yönelik çalışıyoruz. Şu anda proje çiziliyor. Ruhsat alınca netleşecek ama 250 odanın üzerinde büyük bir otel planlıyoruz. Arsa maliyeti dahil yaklaşık 200-250 milyon liralık bir yatırım olacak. Bu yıl içinde ruhsatı alırsak 2019 sonu veya 2020'de faaliyete geçebilir... Turizmdeki çöküş dip yapmıştı. İşi bitirmeniz 2-3 yıl sürdüğü için bu tür yatırımları böyle dip zamanlarda yapmak daha doğru olabiliyor" dedi.

KİRA HEDEFİ 300 MİLYON LİRA

Yatırımı Tecim Ltd. ile ortak olarak gerçekleştireceklerini söyleyen ve otelin işletmesi için bir otel zinciri ile anlaşarak buradan kira geliri elde edeceklerini belirten Tanes, "Kira gelirlerimiz 2016'da 192 milyon liraydı. Yeni yaptığımız projelerin ve mevcut gayrimenkullerin kiralamaları bittiğinde kira gelirleri 2019-2020 gibi 300 milyon liraya kadar çıkabilecek"  şeklinde konuştu.

Ayrıca Altunizade’de bir konut projesi üzerinde çalıştıklarını vurgulayan Tanes konuya ilişkin şunları söyledi: "Burada yine Tecim ile bir arsa ortaklığımız var. Ama projeyi yapacak olan biziz. Az katlı binalardan oluşan bir konut projesi olacak. Projemiz hazır, belediyenin imar çalışmalarını tamamlamasını bekliyoruz."

TUZLA’YA 900 KONUTLUK PROJE

Tuzla’daki projeleri için de ruhsat sürecinin devam ettiğini ifade eden Tanes, "900 konutluk büyük bir proje olacak. İŞ GYO'nun tek başına kendi yatırımı olacak. Ruhsat süreçleri tamamlanırsa bu yılın sonunda, en kötü ihtimalle baharda satışa çıkmayı planlıyoruz" dedi.

Tanes, ruhsat sürecinin tamamlanmadığı için yatırım yatırım bedellerinin netleşmediğini; ancak Tuzla projesinde 600-650 milyon lira, Altunizade projesi için de 350-400 milyon liralık ciroya ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı.

Bu projelerle birlikte İş GYO’nun mevcut arsa stokunun azalacağını fakat arsa arayışı içinde olmadıklarını söyleyen Tanes, "Şu anda devam eden projelerimizden Topkapı'dakinin en az iki yılı, Kartal'dakinin bir yılı var. İstanbul Finans Merkezi'nin kaba inşaatı durdu, kamu kurumlarının yetişmesini bekliyoruz. Tuzla ve Altunizade ise toplamda üç yıl alabilecek projeler" diye sözlerini sürdürdü.

Portföy şirketi olduklarına değinen Tanes, "Bizim aslında 2020'ye kadar elimiz dolu. Bir yandan da portföy şirketiyiz ve kira getirisi için bazen hazır gayrimenkul alımı da yapabiliyoruz. Dolayısıyla şu anda yeni bir arsa düşüncemiz yok" dedi.

İLK ÇEYREKTE SONUÇ 4,87 MİLYAR LİRA

Projelerin finansmanı ile ilgili gündemlerinde yeni bir sermaye piyasası aracı planı olmadığına değinen Tanes, devam eden projeleri arasında Kartal Manzara Adalar, İnistanbul ve İstanbul Finans Merkezi’nin olduğunu söyledi. Ayrıca Tanes, konut ve ofis kısmı teslim edilen İzmir Ege Perla projesi kapsamındaki AVM’nin ise eylül ayında açılacağını belirtti.

İş GYO’nun faaliyet raporundaki bilgiye göre, ilk çeyrek sonu itibarıyla şirketin portföy değeri 4.87 milyar lira seviyesinde olduğu sonuçlara yansıdı. Raporda yer alan portföyün ekspertiz değeri bakımından yüzde 47'si ofis, yüzde 30'u projeler, yüzde 18'i AVM, yüzde 4'ü arsa, yüzde 1'i otelden meydana geliyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bulvar Atakent’te satışlar hızla devam ediyor

Bulvar Atakent’te satışlar hızla devam ediyor

Maksem-Oğuzkağan Ortaklığı tarafından hayata geçirilen Bulvar Atakent projesinde satışlar hızla deva

16 Temmuz 2018


Deniz İstanbul Cazibe Merkezi Olacak

Deniz İstanbul Cazibe Merkezi Olacak

Keleşoğlu Holding tarafından hayata geçirilen Denizİstanbul, İstanbul’un marinaya sahip tek kasabası

16 Temmuz 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum