• Emlak Haberleri
  • İş yeri ruhsatları için önemli düzenleme yapılıyor

İş yeri ruhsatları için önemli düzenleme yapılıyor

Bakanlık, iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı almak için kriterleri değiştiriyor.

08 June 2020
İş yeri ruhsatları için önemli düzenleme yapılıyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 'İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' ile aralarında emlakçıların da olduğu birçok iş yerini ilgilendiren önemli düzenlemeler hayata geçirilecek.

AA'nın aktardığı haberde, Bakanlık tarafından hazırlanan taslağa göre, yönetmeliğe "iş yeri" ve "sınıf tespiti" tanımları eklenirken gayrisıhhi müesseselerin sınıf tespitini yapma yetkisi Sağlık Bakanlığı'na geçti.

6 AYLIK SÜRE VERİLECEK

Hazırlanan taslakta iş yeri devirleriyle ilgili de düzenleme yapıldı. Daha önce belirsizlik bulunan iş yeri devirlerinde devir dosyasındaki bilgi ve belgeler ile iş yerinin fiziki özelliklerinin meri mevzuat hükümlerine uygun olması gerektiği hususuna açıklık getirildi. Böylelikle mevzuata aykırı iş yerlerinin devredilmesinin önüne geçilecek. Öte yandan devredilmek istenen ancak mevzuata aykırı olan yerlere 6 aylık süre verilecek. Bu süre içinde aykırılık giderilirse devir yapılabilecek. Devir işlemi yapılamazsa önceki sahibi iş yerini ruhsatına tabi olarak aynen çalıştırmaya devam edebilecek.

AYKIRILIKLAR 15 GÜN İÇERİSİNDE GİDERİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan taslakta, rutin denetimlerde tespit edilen mevzuata aykırılıkların giderilmesi için de düzenleme de bulunuyor. Yapılan denetimlerde işletmecinin kendi kusurundan kaynaklanan mevzuata aykırılıklar ve eksikliklerin tespit edilmesi halinde aykırılıkların giderilmesi adına 15 gün süre verilecek. Verilen sürenin sonunda aykırılık giderilmediği takdirde sıhhi müesseselere 15 güne kadar, gayrisıhhi müesseselere ise aykırılık ve eksiklik giderilene kadar faaliyetten men cezası verilecek.

İMAR BARIŞI DÜZENLEMESİ

Yürürlükte olan yönetmelikte ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla bir düzenleme yapılmıştı. Bu düzenlemeyle verilen yapı kayıt belgeleri, yönetmelikteki bazı hükümler nedeniyle ruhsat başvurularında bazı sorunların yaşanmasına sebep oldu.

Yeni taslakta ticari amaca yönelik yapı kayıt belgesi alınmış iş yerleri için gerekli can ve mal güvenliği ile ilgili şartları taşınması halinde "yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın" iş yerlerine ruhsatlandırma hakkı verildi.

EMLAKÇILARA METREKARE ZORUNLULUĞU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan söz konusu taslakta emlakçılık faaliyetinde bulunan iş yerlerinin en az 20 metrekare olması zorunlu hale getirildi. Ayrıca aynı iş yerindeki birden fazla işletmeci için 5'er metrekare ilave edilecek.

İş yerinin ikamet amacıyla kullanılmayan ve arşivi olan bağımsız bir bölümde olması ve iş yerinde taşınmaz ticaretinden başka faaliyetin yapılmaması sağlanacak. Emlakçıların bu şartlara uyum sağlaması için de 3 ay süre tanınacak.

EĞLENCE ALANLARINDA DÜZENLEME

Açık ve kapalı alanlarda bulunan oyun, eğlence, spor ve macera parkları, sirk ve lunaparklara ilişkin yapılan düzenlemede ise bu iş yerlerinin düzenli kontrol ve bakımı için en az 1 makine veya elektrik mühendisi ile en az 1 makine veya elektrik teknisyeni bulundurulması zorunlu tutuldu. Ayrıca düzenli bakımların bu kişiler gözetiminde yetkili servisler tarafından yapılabilmesine de olanak sağlandı. Bu kapsamdaki iş yerlerinde şans oyunlarının oynatılması yasaklandı. Taslakta mevcut iş yerlerinin bu şartlara uyum sağlaması için 3 aylık süre tanındı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum