İski Yenikapı Atıksu Arıtma Tesisi Halkın Görüşüne Açıldı

12 Temmuz 2016
PAYLAŞ
İski Yenikapı Atıksu Arıtma Tesisi Halkın Görüşüne Açıldı
İski tarafından yapılması planlanan Yenikapı Biyolojik Atıksu ve Arıtma ve Çamur Bertaraf Tesisi projesi halkın görüşüne açılıyor...

Fatih ilçesi sınırları içerisinde İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından yapılması planlanan “Yenikapı Biyoloijik Atık Su Arıtma ve Çamur Bertaraf Tesisi” projesi halkın görüşüne açılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, projeye ilişkin hazırlanan ÇED raporu,İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından 25 Kasım 2014 gün ve 29186 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliği’nin 12. maddesi gereğince incelenip değerlendirilerek söz konusu rapor nihai kabul edilmiş olup, inceleme değerlendirme süreci sona erdi. ÇED Yönetmeliği’nin 14. maddesi gereğince Yenikapı Biyolojik Atık su Arıtma Ve Çamur Bertaraf Tesisi” projesinin Nihai ÇED raporu, proje ile ilgili görüş ve önerileri almak üzere 10 günlük süre içinde halkın görüşüne açıldı.

900 MİLYON TL’LİK YATIRIM
İski tarafından 900 milyon TL yatırımla hayata geçirilen Yenikapı Atıksu Arıtma tesisi projesi Yenikapı’da Marmara Denizi kıyısında bulunan Yenikapı Gösteri ve Miting Alanı (İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı) olarak kullanılan dolgu alanının altında kalacak.2018'DE HİZMETE AÇILACAK
2018’de açılması planlanan İski Yenikapı Atıksu Arıtma Tesisi projesi 33 hektar alan üzerinde yükselecek.

Yenikapı Biyolojik Arıtma Tesisi’nden çıkacak atıksu mevcut derin deniz deşarjı ile Marmara Denizi'nin diplerine verilecek.
Derin deniz deşarjıyla Ahırkapı Mevkii'nden Marmara Denizi'ne verilecek atıksuyun alt akıntı aracılığıyla Karadeniz'e ulaşması hedefleniyor.

Mevcut derin deniz deşarjı yapısı ile arıtılmış atıksu 1180 metre uzunluğunda, 1600 mm çapında 2 adet çelik boru ile 64 metre derinlikten difüzörlerle Karadeniz’e giden dip akıntıya verilecek.

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


"İski Yenikapı Atıksu Arıtma Tesisi Halkın Görüşüne Açıldı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap