İSKİ’nin 5.7 Milyar TL’lik Bütçesi Onaylandı

18 Kasım 2015
PAYLAŞ
İSKİ’nin 5.7 Milyar TL’lik Bütçesi Onaylandı

İSKİ'nin 2016 mali yılı bütçesi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin onayından geçti...

İSKİ'nin 5 milyar 780 milyon 451 bin TL'lik 2016 mali yılı bütçesi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy çokluğuyla kabul edildi. Bütçe oylamasından önce İSKİ Genel Müdürü Dursun Atilla Altay İBB Meclisi'nde konuşma yaptı.

Melen Barajı 2016'da Tamamlanıyor

Altay, İstanbul'da kuraklık yaşanmamasına karşı bugünden itibaren tebril alanöasını gerektiğini belirterek Melen'i işaret etti. Altay, " 1 milyar 77 milyon metreküplük hacmiyle Melen Suyu İstanbul'un suyunun sigortasıdır. DSİ tarafından yapımına başlanan ve İstanbul'un uzun vadeli su ihtiyacını karşılayacak olan Melen Barajı'nın inşası sürmektedir. Melen Barajının 2016 yılında tamamlanmasıyla şehrimizin su kaynaklarını iki katına çıkarmış olacağız." dedi.

İstanbul Susuz Kalmayacak

Su temin projelerinin devam ettiğini belirten Altay, "Asya Yakası’nda İsaköy (Osmangazi) ve Sungurlu Barajlarını, Avrupa Yakasında ise Istrancalar'da yeni su kaynaklarını hizmete almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda 4 metre çapında 41 kilometre uzunluğunda tünel ile doğal yaşama ve çevreye zarar vermeden Rezve Deresi'nden (Mutlu Dere) yıllık 235 milyon metreküp su almayı planlıyoruz. Zemin etüdü çalışmaları devam eden projemizin tamamlanmasıyla inşaat ihalesine çıkacağız. 2015 -2016 yatırım programında toplam 35 bin metreküp su deposu hizmete aldık. Böylece 1 milyon 534 bin 580 metreküp hacme ulaştık. Toplam 135 bin metreküp su depolarının inşaat ve sözleşme çalışmalarına devam ediyoruz." dedi.

İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri Hızla Yükseliyor

Var olan ileri biyolojik atık su arıtma tesislerine yenilerini eklemek için aralıksız çalıştıklarını belirten Altay devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi. Çanta İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nin yüzde 86'sı, Silivri İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nin yüzde 78'i, Selimpaşa İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nin yüzde 51'i tamamlanmış durumda.


"İSKİ’nin 5.7 Milyar TL’lik Bütçesi Onaylandı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap