İşsizler Emlak Vergisi Öder Mi ?

21 Nisan 2015
PAYLAŞ
İşsizler Emlak Vergisi Öder Mi ?

Emlak vergisi her yılın belirli dönemlerinde ödeniyor. Bazıları ise bu vergiden muaf tutuluyor. Peki işsizler ev kirası öder mi ? İşte yanıtı...

Verilen emsal bir karar ile birlikte işsizler emlak vergisinden muaf tutuluyor. Karar, işsizken ödenen emlak vergilerinin iadesini de kapsıyor.

İşsizken emlak vergisi ödenmeyecek, işsizken yatırılan emlak vergileri de belediyelerden geri alınabilecek.

Harhangi bir geliri olmayan vatandaşlar için emlak vergisini muaf kılan ve işsizken ödenen emlak vergilerinin iadesini kapsayan emsal karar nasıl verildi? İşte yanıtı...

Ankara'da yaşayan A.T., 2002'den itibaren sahibi olduğu 200 metrekarelik evi ile ilgili kendisine gelen emlak vergilerini düzenli olarak ödedi. A.T., herhangi bir geliri olmadığını belirterek, indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlanmak için başvuruda bulundu. Başvurusu kabul edilen A.T, 2014 ve sonrası için indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlandı. A.T., aynı gerekçelerin 2002'den itibaren var olması sebebiyle 2014'e kadar ödemiş olduğu emlak vergisi tutarlarının iade edilmesi için Yenimahalle Belediyesi'ne başvurdu. Olumsuz yanıt verilmesi üzerine A.T., Kamu Denetçiliği Kurumu'na dilekçe verdi.

Baş Ombudsman M. Nihat Ömeroğlu, A.T.'nin hiçbir gelirinin olmaması nedeniyle indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlanabileceğini kaydetti.

EMLAK VERGİLERİ İADE EDİLDİ

Ömeroğlu, A.T.'nin 5 yıllık zaman aşımı nedeniyle 2009'dan itibaren ödemiş olduğu emlak vergilerinin iade edilmesinin mümkün olduğu tespitinde bulundu. Belediye, ombudsmanın kararına uyarak vatandaşa 644 lira ödeme yaptı.


"İşsizler Emlak Vergisi Öder Mi ?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap