İstanbul Arsa Fiyatları Yükseliş Oranı

İstanbul Kartal'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

14 Mayıs 2015
İstanbul Arsa Fiyatları Yükseliş Oranı

Arsa yatırımına ilginin artması ve dev projeler arsa fiyatlarını yükseltiyor. Peki, İstanbul arsa fiyatları yükseliş oranı ne ? İşte yanıtı...

İstanbul'da yatırım yapmayı düşünenleri yakından ilgilendiren İstanbul arsa fiyatları yükseliş oranı ile detaylı bilgiler veren TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Hüsniye Boztunç, 'Sektörde Arsa Maliyetlerinin Yükselişi' başlıklı yazısında İstanbul'un değeri artan arsalarını masaya yatırdı.

İşte TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Hüsniye Boztunç'un o yazısından bir bölüm :

İstanbul arsa fiyatları yükseliş oranı nedir?

1. İstanbul’da son yıllarda arsa fiyatlarının yükseliş oranı nedir? (Bölgelere göre)

Son birkaç yılda yeni gelişim bölgeleri ve 3. Havalanı, 3. Köprü ve Kuzey Marmara otoyolunun etkilediği bölgelerde arsa fiyatlarında 2-3 kat artışlar olduğu görülmüş olup, merkezi yerlerde artış oranları yüzde 50’leri bulmaktadır.

Anadolu yakasında Ümraniye, Ataşehir, Maltepe ve Kartal bölgesindeki konut ve ticari gayrimenkul yatırımları ile arsa fiyatları yüzde 50 oranında artışlara yaklaşmış olup, Levent Büyükdere caddesinde ise ofis satış ve kira rakamları uzun zamandır benzer rakamlarda seyir ettiğinden arsa fiyatları stabil seyir etmektedir.

2. Arsa fiyatları proje maliyetinin yüzde kaçına denk gelir oldu? (Yine bölgelere göre)

Arsa değeri ve inşaat maliyeti arsanın yapılaşma hakkında göre değişkendir. Merkezi ve kilit yerlerde kalan arsa üzerine geliştirilen projelerde arsa maliyetinin inşaat maliyetine çok yakın olduğu görülmektedir.

-

İstanbul Arsa Fiyatları Yükseliş Oranı

-

3. Arsa fiyatlarında 2015 yılında nasıl bir hareket bekliyorsunuz?

Arsa fiyatını belirleyen 2 önemli unsur imar durumu, yapılaşma hakkı ve üzerine geliştirilecek projedeki satış ve kiralama rakamlarıdır. Konut imarlı bir arsadaki fiyat artış oranını o bölgedeki konut artışı oranında beklenmektedir. 2010-2015 yılları arasında yıl bazında sıra ile konut artış oranı; yüzde 6, yüzde 8, yüzde 21, yüzde 18, yüzde 19 artış yaşanmıştır. Bu da arsa fiyatlarının artış oranının göstergesi sayılabilir. 2015 yılında yeni konut fiyatlarının da artışla seyir edeceği ve bunun da aynı oranda arsa fiyatlarına yansıyacağı beklenmektedir. Ancak konut ve ticari gayrimenkullerde fiyatların stabil kaldığı yerler için aynı şeyi söylemek mümkün olmayabilir. Ulaşım yatırımlarının da arsa fiyatlarının artışına destek olacağı düşünülmektedir.

4. Özellikle kentsel dönüşüme giren bölgelerde arsa fiyatları nasıl etkileniyor? Kentsel dönüşümün başlamasıyla arsa fiyatlarının gerilediği bir bölge oldu mu?

Kentsel dönümün olduğu yerlerde arsa fiyatlarında artış olmaktadır. Yeni yasa kapsamında yapılan projelerdeki konut fiyatlarında artış olduğundan bu da direkt olarak arsa fiyatlarına yansımaktadır. Dönüşüm ile beklenen bölgesel gelişme ve konut niteliğinde artış olduğundan arsa fiyatlarına olumlu etki etmektedir.

5. KDV oranlarının değişmesiyle birlikte yüzde 8 ve 18 KDV’ye denk gelecek rayiçteki arsalarda fiyat gerilemesi oldu mu? Yeni uygulamadan bu arsalar nasıl etkilendi?

KDV oranının değişmesi müteahhitin inşaat maliyetine veya konutların satış birim değerine yansımaktadır. Direkt arsa fiyatına etken düşünülmemelidir.

-

İstanbul Arsa Fiyatları Yükseliş Oranı

Yukarıda İstanbul arsa fiyatları yükseliş oranı verileri açıkça belirtilmiştir.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Teknik Yapı Yücel Sitesi'nin dönüşüm çalışmalarını başlatıyor

Teknik Yapı Yücel Sitesi'nin dönüşüm çalışmalarını başlatıyor

Teknik Yapı Teknik Yapılar SAN. ve TİC. A.Ş.’nin Kartal ilçesinde inşa edeceği konut projesinin ÇED

26 Eylül 2017


Keleş Center Airport projesi Küçükçekmece'de yükseliyor

Keleş Center Airport projesi Küçükçekmece'de yükseliyor

Keleş Center Airport projesi, 360 bin TL'den başlayan fiyatlarıyla E-5 aksının önemli projeleri aras

25 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat