İstanbul Fikirtepe Bölgesinde Kentsel Dönüşüm Şoku!

Kentsel dönüşümün en yoğun yaşandığı bölgelerden biri olan İstanbul Fikirtepe'de 1 metrekare arsası olan bile 1 daire istiyor.

21 Temmuz 2014
İstanbul Fikirtepe Bölgesinde Kentsel Dönüşüm Şoku!

Kentsel dönüşümün en yoğun yaşandığı bölgelerden biri olan İstanbul Fikirtepe'de 1 metrekare arsası olan bile 1 daire istiyor.

Fikirtepe’de çıkmaza giren kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılması için yapılan zirvede inşaat firmaları, 1 metrekarelik arsaya sahip olanların bile daire talep ettiğini belirterek destek talep etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe’de çıkmaza giren kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılması için İstanbul’da inşaat firmaları ile zirve yaptı. Firmalar 1 metrekarelik arsaya sahip olanların bile daire talep ettiğini belirterek destek talep etti. Bakanlık ise uzlaşma sağlanamayan hak sahiplerinin listesini istedi .

BAKANLIK EL KOYDU

İstanbul Fikirtepe’de çıkmaza giren kentsel dönüşüm sürecine bakanlık el koydu. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Müsteşar Mustafa Öztürk’ü bölgeye göndererek, taraflarla acil toplantı yapmasını istedi. Güllüce, “Sürece müdahil olalım. Vatandaşlar hak kaybına uğramasın ve bu iş bir an önce bitsin. Kepçeler girsin, vatandaş evine kavuşsun” mesajını verdi.

BAKANLIK İNŞAAT FİRMALARINI UYARDI

İstanbul’da belediye ve firmalarla yapılan Fikirtepe zirvesinde, bölgedeki sürecin neden tıkandığı masaya yatırıldı. Bakanlık, firmalara, “Vatandaşın hakkını gözetin, projelerinizi hızlandırın, eksik evrakla gelmeyin ve şantiyelerinizde gerekli şartları yerine getirin” uyarısında bulundu.

UZLAŞMA OLMAZSA KAMULAŞTIRILACAK

Bölge halkıyla yüzde 83 oranında uzlaşmaya varıldığını kaydeden şirketler bazı vatandaşlarla sorun yaşandığını belirtti. Sadece 1 metrekare ya da 0.7 metrekarelik alanı olanların bile daire talep ettiğini belirten şirketler bakanlıktan destek istedi. İnşaat şirketleri “Siz arkamızda olursanız, kararlı olduğunuzu anlarlar. Anlaşma süreci hızlanır” dedi. Bakanlık da bunun üzerine, uzlaşma sağlanamayan araziler ile hak sahibi vatandaşların listesini ve teklif bedellerini istedi. Bakanlık, taraflarla yeniden görüşülmesini istedi. Uzlaşma sağlanamazsa kamulaştırma yapılacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.