İstanbul İnternet Uzantısı Oldu

28 Ocak 2016
PAYLAŞ
İstanbul İnternet Uzantısı Oldu

İstanbul internet uzantısı oldu. Bundan sonra ibb.gov.tr adresine ibb.istanbul ya da ibb.ist yazılarak ulaşılabilecek…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) arasında yapılan anlaşma ile "istanbul" ve kısa kodu "ist", com, net, org, gov gibi internet uzantısı oldu. Bundan sonra ibb.gov.tr adresine ibb.istanbul ya da ibb.ist yazılarak ulaşılabilecek. Uygulama bugün 16:00 itibariyle başladı.

HERKESE AÇIK
"İstanbul" ve "ist" internet alan uzantılarını kullanmak isteyen markalar için ilk olarak tescilli dünya markalarının başvurularının alınacağını söyleyen Kadir Topbaş, "Mart sonrası kamu kurumlarına açıyoruz. Kamu kurumları, dernek ve vakıflar girebilecek. Ardından 10 Mayıs'tan sonra bireysel başvurular alınacak. Bunu medya anonim şirketimiz yürütecek. Onun için de önemli bir gelir kaynağı olacak" dedi. Topbaş ilerleyen zamanlarda da bireysel başvuruları alacaklarını sözlerine ekledi.

Artık Türkiye'de ve dünyada 'istanbul' ve 'ist' uzantılarının kullanılabileceğini belirten Topbaş, dileyen herkesin kendisi gibi kısa bir kodla kişisel internet sayfasını "istanbul" ya da "ist" uzantısıyla hayata geçirebileceğini hatırlattı.


"İstanbul İnternet Uzantısı Oldu" haberine ait yorum yok

Yorum Yap