İstanbul Kadıköy Emlak Piyasası Son Durum

İstanbul Kadıköy'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

09 Temmuz 2015
İstanbul Kadıköy Emlak Piyasası Son Durum

Dünyanın önde gelen gayrimenkul danışmanlık şirketi Keller Williams, İstanbul Kadıköy emlak piyasasındaki son durumu raporladı.

İstanbul'un Kadıköy bölgesinde emlak piyasasını mercek altına alan şirket, kentsel dönüşüm çalışmalarının yoğun olduğu bölgede 360 bin kişinin bu çalışmalardan etkilendiğini açıkladı.

Dünyanın en fazla danışmana sahip gayrimenkul danışmanlık firması Keller Williams, İstanbul’un yaşanabilir ilçeler listesinde ilk sıralarda yer alan Kadıköy’ün emlak piyasasını inceleme altına aldı.

Keller Williams Cadde Danışmanı Zafer Köksal, Kadıköy'ün Bağdat Caddesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen binalar hakkında şu değerlendirmelerde bulundu :

''Kadıköy'de kentsel dönüşüm çalışmalarına sıklıkla rastlandığı, neredeyse her sokakta iş makinelerinin zamanla yarıştığı ilçelerin başında geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan araştırmada Kadıköy’de 20 bin 406’sı konut, 889’u işyeri olmak üzere 22 bin 295 birim risk altındadır. Kadıköy geneline bakıldığında mevcut binaların yüzde 75’inin riskli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca geçtiğimiz yılın sadece Nisan ayında 635 binanın riskli olduğu açıklanmıştı. 2012 yılında 221, 2013 yılında 329, 2014 yılında ise 678 bina için ruhsat alındı, başvuru yapılan 720 bina içinde şuan ruhsat bekleniyor. Bu yılın sonuna kadar ise bin 300 binanın ruhsatı olacağını düşünüyorum''

YÜZDE 80 ARTTI

Keller Williams'ın İstanbul'da Yaşam Kalitesi Araştırması’na göre; Kadıköy yaşam kalitesi yüksek olan bölgeler arasında yer alıyor. Kadıköy'de gayrimenkul fiyatları kentsel dönüşümle birlikte son 3 yılda yüzde 75 ile 80 oranında arttı.

KİRA BEDELLERİ UÇUŞA GEÇTİ

Kentsel dönüşüm kapsamında devlet eliyle yapılan kira yardımı Kadıköy bölgesindeki kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdı. Böylelikle bölgedeki emlak fiyatlarının artışı da hızlanmış oldu. Eski ile yeni fiyatlar arasındaki fark da bu çalışmalarla birlikte iyiden iyiye açıldı. Konut fiyatlarının artması Kadıköy'de kira bedellerini de uçurdu.

Keller Williams Cadde Danışmanı Zafer Köksal sözlerini şöyle tamamladı :

Apartman dairelerinde binanın yenilenme kararının oy birliğiyle alınması daha sonra taraflar arasında herhangi bir soruna yol açmaması adına büyük önem taşıyor. Alınan kararın ardından projeyi üstlenici firmayla A’dan Z’ye her detayın konuşulmasını, eksik ve yanlış anlaşılmaların önüne geçmek adına gayrimenkul alanında uzman bir hukukçudan veya teknik bilgisi olan bir mühendisten profesyonel destek alınmasını öneriyoruz. Kat maliklerinin haklarının korunması açısından profesyonel destek oldukça önemli. Kiracılar ise eğer mümkünse kentsel dönüşüm kredi yardımı alarak en kısa zamanda kendi mülkleri olan dairelerine geçmelerini tavsiye ederimHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.