İstanbul Konut Fiyatlarında Türkiye’yi İkiye Katladı!

İstanbul'da inşa edilen yeni konutlarla birlikte İstanbul'un konut fiyatları ortalaması Türkiye ortalamasını ikiye katladı.

01 Eylül 2015
İstanbul Konut Fiyatlarında Türkiye’yi İkiye Katladı!

İstanbul'da inşa edilen yeni konutlarla birlikte İstanbul'un konut fiyatları ortalaması Türkiye ortalamasını ikiye katladı.

Merkez Bankası'nın 2010 yılını başlangıç alarak hesapladığı konut fiyat endeksi, tüm konutlar bazında fiyatların son beş yılda reel olarak yüzde 30 arttığını ortaya koydu. Yeni konutlara göre ise bu beş yıldaki artış yüzde 26 olarak belirlendi.

Bu oranlar Türkiye genelindeki durumu gösteriyor. Doğal olarak en çok konutun el değiştirdiği il konumundaki İstanbul'da ise fiyatlar, Türkiye ortalamasına ve diğer iki büyük kente fark atmış durumda...

Bu beş yıllık dönemde İstanbul'da fiyatlar tüm konutlar bazında yüzde 58, yeni konutlar bazında yüzde 57 arttı. Ortalama artışın neredeyse bir kat üstünde bir artış söz konusu. Tüm ve yeni konutlar bazında beş yılda İzmir'de kaydedilen artış yüzde 25 ve yüzde 26, Ankara'da kaydedilen artış ise yüzde 12 ve yüzde 19 oldu.

2010 yılı ortalaması 100 olan tüm konutlara ilişkin endeks, haziran ayında 188'e çıktı. Yani beş yıllık dönemde nominal olarak yüzde 88'lik bir artış gerçekleşti. Bu dönemde İstanbul'daki konutların endeksi ise yüzde 129luk artışla 100'den 229'a yükseldi. Endeks, Ankara için 162'ye, İzmir için 181'e çıktı.

Konut fiyat endeksinin böylesine yükseldiği 2010 ortasından bu yılın haziran ayına kadar olan dönemde TÜFE ise yüzde 45 oranında arttı.

İnşaat sektörü sıkıntıya girerse, zaten yeni konutlardan girecek. Beş yıl, on yıl ya da daha önce edinilmiş bir konutun satışa çıkarılması ve bunun piyasa rayicinin biraz altında ya da üstünde bir fiyatla satılması yalnızca satıcı ve alıcıyı ilgilendiren, ekonomiye olumlu veya olumsuz hiçbir katkıda bulunmayan bir durum. Ama yeni konutun fiyatı enflasyonun çok altında artmaya başlarsa ve uzunca bir süreci kapsar hale gelirse, gayrimenkul sektörünün aşağı doğru ivme kazanması işten bile değil...

Geçen hafta açıklanan bir veriye dikkat çekmiştik. Konutta ilk satışlar temmuz ayında belirgin bir şekilde hız kesmiş ve geçen yılın aynı ayına göre artış yüzde 10 dolayına gerilemişti. Bu, alarm dillerinin çaldığını göstermez tabii ki. Ama ilk altı aydaki eğitime göre ortaya çıkmış olan bu gerilemeyi bir uyarı olarak almakta yarar var.

Dünya dergisinde yer alan habere göre; bir yandan ilk satışlar hız keser ve hatta gerileme eğilimi içine girerse, diğer yandan da bu olumsuzluk yeni konut fiyatlarındaki artışın enflasyonun gerisinde kalmasıyla pekişirse, inşaat sektörü açısından başımız belaya girmek üzere demektir.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.